Opole/ Ułatwienia przy wynajmie lokali użytkowych miasta

Wprowadzenie możliwości podnajmu lokali czy obniżenia do 25 proc. stawki czynszu za lokal użytkowy należący do miasta, gdy blisko tego lokalu odbywać się będą remonty - takie zachęty dla przedsiębiorców wynajmujących miejskie lokale chce wprowadzić Opole.

O propozycjach takich zachęt mówił na zwołanej w poniedziałek w Opolu konferencji prasowej prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Wyjaśnił, że propozycje "zasad liberalizujących gospodarowanie lokalami na wynajem będącymi w zasobie miasta" ujęte zostały w projekcie uchwały, która ma trafić na majową sesję rady miasta.

Wiśniewski tłumaczył, że obecnie procedura zmiany najemcy miejskich lokali zajmuje kilka miesięcy albo dłużej. A to, jak mówił, oznacza m.in. "określone straty dla budżetu miasta". Zmiany proponowane w uchwale mają wprowadzić elastyczność, ale - jak zaznaczył prezydent Opola - nie "bezwzględną".

Najważniejszą ze zmian, o którą - jak mówił Wiśniewski - przedsiębiorcy często pytali, ma być możliwość podnajmu lokalu. "Nie może to jednak oznaczać zarobkowania na danym lokalu, czyli czynsz nie będzie mógł być wyższy, niż ten płacony miastu przez głównego najemcę" - mówił Wiśniewski zaznaczając też, że będzie na podnajem wymagana zgoda miasta.

Naczelnik wydziału lokalowego opolskiego urzędu miasta Izabela Baryłowicz mówiła z kolei na konferencji, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, by nająć lokal w tzw. trybie bezprzetargowym, zgodę na to - na wniosek prezydenta - mogła wyrazić rada miasta. To oznaczało, że procedura taka musiała trwać. Zgodnie z proponowanymi zmianami zgodę taką będzie mógł po zmianach wyrazić prezydent.

Wśród podmiotów, które będą mogły wynająć od miasta lokale użytkowe bezprzetargowo znalazły się m.in. osoby fizyczne i firmy, które prowadzą działalność np. charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, sportową czy turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową. Poza tym także organizacje pożytku publicznego czy senatorowie oraz posłowe na Sejm czy do PE na czas trwania mandatu.

Omawiany na poniedziałkowej konferencji projekt uchwały przewiduje też możliwość wprowadzenia na wniosek najemcy obniżki stawki czynszu do 25 proc., gdy na terenie bezpośrednio przylegającym do lokalu lub budynku, w którym się on znajduje, prowadzone będą utrudniające działalność lokalu remonty czy roboty budowlane prowadzone przez lub na zlecenie urzędu miasta albo przez wspólnotę mieszkaniową, której członkiem jest miasto. Baryłowicz zaznaczyła, że jest to zapis, o który pytali przedsiębiorcy i który wynika z ich potrzeb.

Zapisy w proponowanej uchwale przewidują też np. wprowadzenie możliwości zamiany lokali pomiędzy najemcami za zgodą wynajmującego czy zmiany rodzaju działalności prowadzonej w lokalu przez zmianę branży czy rozszerzenie dotychczasowej działalności - także za zgodą wynajmującego.

Wiśniewski zaznaczył, że proponowane zmiany to efekt oczekiwań i próśb przedsiębiorców. Mają wpłynąć m.in. na szybkość podejmowania decyzji dot. najmu lokali. Powiedział, że jeśli zapisy projektu uchwały przyjmie w maju rada miasta, to mogłyby one obowiązywać od lipca.

Baryłowicz podała, że w zasobie miasta Opole znajduje się obecnie ponad 400 lokali użytkowych. W przypadku 30 lokali trwa procedura przetargowa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)