Trwa ładowanie...
d4fbqyn
05-10-2015 08:15

Opolskie/ PGE GiEK wykupi siedem domów w pobliżu rozbudowywanej EO

PGE GiEK SA "w trosce o dobro mieszkańców" sąsiadujących z rozbudowywaną za ponad 11,5 mld zł Elektrownią Opole wykupi 7 domów w miejscowości Brzezie, w pobliżu której znajduje się elektrownia. Poziom realizacji rozbudowy wynosi obecnie 22 proc. - podała spółka.

Share
d4fbqyn

Rzecznik prasowa PGE GiEK SA Iwona Paziak, zapytana przez PAP, poinformowała, że "PGE GiEK S.A. w trosce o dobro mieszkańców - sąsiadów Elektrowni Opole i zgodnie z realizowaną polityką społecznej odpowiedzialności postanowiła wykupić siedem zamieszkałych nieruchomości we wschodniej części Brzezia, w obszarze uciążliwości wynikających z procesu budowy nowych bloków energetycznych".

Dodała, że "opróżnione działki" mają być przeznaczone na bazy firm usługowo-produkcyjnych świadczących usługi dla rozbudowywanej elektrowni.

Paziak wyjaśniła, że z ofertami sprzedaży tych nieruchomości wystąpili do elektrowni ich właściciele. "Po przeprowadzeniu rozmów z mieszkańcami, a w dalszej kolejności po pozyskaniu przez elektrownię wycen, sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych, przeprowadzono negocjacje cenowe" - relacjonowała.

Zaznaczyła, że wszystkie wynegocjowane ceny "ostatecznie przewyższyły szacunki z wycen rzeczoznawców". "Przyjęto bowiem zasadę, iż otrzymane kwoty powinny umożliwić sprzedającym pozyskanie innego lokum o standardzie nie gorszym od sprzedawanego" - podkreśliła.

d4fbqyn

EO znajduje się na terenie gminy Dobrzeń Wielki (Opolskie). Wójt tej gminy Henryk Wróbel powiedział PAP, że dwie takie transakcje musiały już dojść do skutku, bo do gminy - zgodnie z przepisami - dotarły kopie aktów notarialnych potwierdzających sprzedaż nieruchomości.

Paziak dodała również, że zarówno inwestor, jak i generalny wykonawca "starają się zmniejszać doraźne uciążliwości związane z prowadzoną inwestycją poprzez bieżące oczyszczanie dróg z błota i pyłu, przebudowę poboczy, budowę dodatkowych przejść".

W Elektrowni Opole powstają dwa nowe bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW. To inwestycja warta ponad 11,5 mld zł. Nowe bloki opolskiej elektrowni buduje konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o.

Paziak, pytana o poziom realizacji tej inwestycji, podała że wynosi on obecnie 22 proc.

d4fbqyn

Jak informowano w ostatnich dniach na stronie internetowej poświęconej rozbudowie Elektrowni Opole - na placu budowy nowych bloków prowadzone są obecnie "intensywne prace montażowe". Aktualnie konstruowana jest maszynownia bloku nr 5. Przy budowie głównych maszynowni obu bloków łącznie ma być wykorzystanych ok. 10 tys. ton stali, a cała konstrukcja będzie mieć wysokość 52 m.

Oprócz montażu maszynowni na placu budowy prowadzone są też m.in. prace montażowe przy głównej konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5, chłodni kominowej nr 5 i rozpoczęto budowę konstrukcji wsporczej pod chłodnię kominową nr 6.

Budowane nowe bloki Elektrowni Opole o mocy 900 MW każdy będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Polecenie rozpoczęcia robót dotyczące tej inwestycji PGE wydała 31 stycznia 2014 roku. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r.

W pierwszym roku inwestycji w Elektrowni Opole odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 jest przede wszystkim czasem intensywnych prac budowlanych. Z kolei w 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.

d4fbqyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbqyn
d4fbqyn