Opolskie/ Tereny SSE w regionie mają się zwiększyć o ok. 190 ha

O ok. 190 ha mają się powiększyć tereny Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) - Wałbrzyskiej i Katowickiej - w woj. opolskim. Grunty te cieszą się dużym zainteresowaniem firm. Część z nich przygotowywano pod potrzeby konkretnych inwestorów.

03.01.2016 11:45

Z informacji przekazanych PAP przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną (WSSE) wynika, że w 2016 r. na początek ma być włączonych kolejne ponad 156 ha do WSSE oraz ponad 31 ha do KSSE. Mają to być tereny położone np. w Oleśnie (ponad 31 ha); Otmuchowie (ok. 33 ha); Brzegu (łącznie ok. 59 ha) czy Opolu (ok. 36 ha).

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono powiedział PAP, że tereny na Opolszczyźnie, o których włączenie zabiegają Katowicka i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zaproponowany gminy, w których znajdują się te grunty. Wrzeciono wyjaśnił, że stało się to m.in. po kampanii informacyjnej samorządu woj. opolskiego dot. możliwości wniesienia nowych terenów do Stref. "Podobną kampanię planujemy też przeprowadzić w roku 2016, zachęcając do włączenia jeszcze innych terenów inwestycyjnych do SSE" - dodał.

Podkreślił, że tereny w strefach ekonomicznych "są i zawsze pewnie będą interesujące dla inwestorów oraz dla samorządów". "Dla gmin, powiatów i województw w dłuższej perspektywie wiążą się one bowiem z wpływami do budżetów z podatków i opłat" - wyjaśnił.

Dodał, że zaproponowane strefom do włączenia w sumie ok. 190 ha w woj. opolskim to tereny, którymi już "w dużym stopniu interesują się inwestorzy, albo takie, które wnoszone są już pod konkretnego inwestora", chcącego tam budować lub rozbudowywać swoje zakłady.

Tak jest np. z terenami, które mają być włączone do KSSE w gm. Olesno. Zostały ona całkowicie uzbrojone m.in. z wykorzystaniem funduszy unijnych i są już inwestorzy, którzy wykazują nimi duże zainteresowanie.

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki powiedział PAP, że gminie bardzo zależy na możliwie szybkim włączeniu ponad 30 ha do KSSE, bo są już potencjalni inwestorzy zainteresowani tymi terenami. Ponad 20 ha interesuje - jak podał - mającą siedzibę w pobliskiej Praszce (Opolskie) amerykańską firmę Neapco. To działające w branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwo, zatrudniające ponad 900 osób. "To jedno z kryteriów, które Amerykanie podają jako istotne, aby teren, który ich interesuje, znajdował się w strefie ekonomicznej" - zaznaczył Lewicki.

Główny specjalista z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG Piotr Regeńczuk podsumowując inwestycje 2015 r. w woj. opolskim - nie tylko na terenach SSE - podał, że deklaracje inwestycji złożyło łącznie w ub.r. 13 podmiotów reprezentujących głównie kapitał polski i niemiecki. "Cześć zakładów jest już w budowie, część jest projektowana, inne złożyły listy intencyjne lub deklaracje" - wyjaśnił.

Wśród nich była np. niemiecka firma z branży motoryzacyjnej Mubea Automotive Poland (gm. Ujazd) czy planująca reinwestycję, produkująca części elektroniczne Diehl Controls w gm. Namysłów (Opolskie). W sumie wszystkie inwestycje 2015 r. mają dać 2,3 tys. miejsc pracy na Opolszczyźnie, a szacowane nakłady inwestycje powinny przekroczyć 2 mld zł.

Regeńczuk dodał, że 12 z tych firm zadeklarowało inwestycje na obszarach SSE. Największym zainteresowaniem inwestorów w opolskim cieszą się tereny WSSE.

Ogółem w woj. opolskim jest obecnie 1156 ha terenów podlegających trzem specjalnym strefom ekonomicznym (SSE): Wałbrzyskiej (ma ponad 687 ha w opolskim), Katowickiej (ponad 452 ha na Opolszczyźnie) i Starachowickiej (niespełna 17 ha w opolskim). Do początku grudnia 32 proc. tych terenów było zajętych. Na terenach zajętych pozwolenie na działanie w SSE na obszarze woj. opolskiego uzyskało 45 firm.

Od początku 2015 r. takie pozwolenia otrzymały np. wspomniana Mubea Automotive Poland, która do 2020 r. ma utworzyć 350 miejsc pracy w Ujeździe (Opolskie), Beth Polska inwestująca w Oleśnie, czy BIG Pierogi inwestujące w Opolu. "Wkrótce pierwszego inwestora strefowego należy się spodziewać w gminach takich jak Nysa, Grodków, Krapkowice, a kolejnych w Skarbimierzu czy Opolu" - dodał Regeńczuk.

Podał, że ogółem deklarowana liczba miejsc pracy, jaka zostanie utworzona w granicach woj. opolskiego w firmach działających w SSE, to ok. 9,4 tys., a deklarowane nakłady inwestycyjne to ok. 4 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)