Trwa ładowanie...
dytfyr9
07-12-2015 17:50

Opolskie/ Województwo kupiło udziały gm. Wałbrzych w WSSE

Woj. opolskie odkupiło większość udziałów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) należących dotąd od gm. Wałbrzych. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek. Większy pakiet udziałów ma dać regionowi m.in. lepszy wpływ na pozyskiwanie inwestorów.

dytfyr9
dytfyr9

Umowę podpisali w poniedziałek w Opolu marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Buła podkreślił po podpisaniu umowy, że objęcie udziałów nie byłoby możliwe gdyby nie decyzja wójta gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita oraz radnych tej gminy, którzy przekazali regionowi w październiku w formie darowizny blisko 71,3 ha gruntów w Skarbimierzu Osiedlu. Grunty te za nieco ponad 16,5 mln zł zobowiązała się kupić od woj. opolskiego WSSE Invest-Park. Akt notarialny w tej sprawie już podpisano. Za pieniądze ze sprzedaży gruntów Opolszczyzna kupiła natomiast 1029 z 1411 udziałów w spółce WSSE należących dotąd do gm. Wałbrzych. Zgodę na ich zakup wyraził w listopadzie opolski sejmik.

Jak tłumaczył w poniedziałek marszałek woj. opolskiego - dzięki ich zakupowi Opolszczyzna będzie miała pakiet 4,27 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki. Sawicki dodał, że ma to dać regionowi realny wpływ na działalność WSSE i lepszą możliwość pozyskiwania inwestorów.

Prezydent Wałbrzycha pytany o powody sprzedaży pakietu udziałów powiedział, że gmina poczyniła w ostatnich latach wokół WSSE "ogromne inwestycje infrastrukturalne, głównie drogowe", mające na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności wolnych wciąż terenów. Zaznaczył, że samorząd chce te inwestycje kontynuować. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków unijnych na lata 2014-2020 oraz właśnie ze sprzedaży udziałów w Strefie.

dytfyr9

Wałbrzych dalej jest właścicielem ponad 300 udziałów ze swojego dotychczasowego pakietu.

Wójt Skarbimierza zaznaczył, że o przekazaniu regionowi gruntów inwestycyjnych zdecydowały względy pragmatyczne i wieloletnia współpraca z samorządem regionu, który np. pomagał przy tworzeniu infrastruktury koniecznej dla podjęcia działających już w Skarbimierzu inwestorów. Zaznaczył też, że współpraca gmin z władzami regionu jest konieczna, bo gmina taka jak Skarbimierz jest za mała, by przygotować całą infrastrukturę, której chcą obecnie inwestorzy. Podkreślił, że liczy, iż na terenach przekazanych regionowi i sprzedanych WSSE powstaną kolejne miejsca pracy dla mieszkańców, a gmina będzie mieć wpływy np. z tytułu podatku od nieruchomości.

Dotychczas Opolszczyzna miała w WSSE 42 udziały. Kupiła je w kwietniu ub. roku od Kudowy Zdroju za 420 tys. zł.

WSSE Invest-Park jest największą z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Obejmuje 2920 ha w 48 miejscowościach (w woj. dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim). Obecnie w WSSE działa 180 firm, które zainwestowały blisko 20 mld zł i stworzyły ok. 41,3 tys. miejsc pracy.

W woj. opolskim WSSE obejmuje ponad 660 ha terenów inwestycyjnych w 12 lokalizacjach, z czego prawie 450 ha to tereny wolne. Na tych zajętych działalność w opolskim prowadzi 25 firm, które zainwestowały ponad 2,3 mld zł i zatrudniają ponad 3,2 tys. pracowników. W całym woj. opolskim w sumie pod inwestycje przeznaczonych jest ok. 5,3 tys. ha.

dytfyr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dytfyr9