Optymizm nie opuszcza inwestorów
Środowa sesja na warszawskim parkiecie była potwierdzeniem dobrej koniunktury trwającej od poniedziałku na polskim parkiecie. Rynek rósł spokojnie, mimo iż można było przypuszczać, że inwestorzy zaczną realizować zyski osiągnięte w ciągu ostatnich dni.
18.01.2012 | aktual.: 18.01.2012 19:01
W Europie indeksy też w większości zakończyły dzień na plusach. Z ważnych danych dotyczących polskiej gospodarki GUS podał, iż przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło rok do roku o 4,4 proc. W przedsiębiorstwach w grudniu zatrudnionych było 5,5 mln osób, czyli o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem. Na parkiecie nawięcej zyskiwały akcje z sektora paliwowego i banki. Najsłabiej zachowywały się spółki spożywcze i ukraińskie. Wszystkie trzy indeksy WIG20, mWIG40 i sWIG80 zyskiwały na wartości, obroty kształtowały się w okolicach 800 mln zł.
Liderami wzrostów wśród spółek z prestiżowego WIG20 były spółki paliwowe Lotos (+4 proc.) i PKN (+3,44 proc.). Tymczasem analitycy Bank of America obniżyli rekomendację dla PKN Orlen do „poniżej rynku” z „neutralnie”. Bardzo dobrze zachowywały się walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które zyskiwały ponad dwa procent. Po zieloniej stronie znalalazły się także banki Pekao, Getin, PKO BP, Handlowy i BRE. Taka reakcja może być wywołana oczekiwaniami rynku na podanie przez instytucje finansowe dobrych wyników za czwarty kwartał 2011 roku. Zyskiwały akcje KGHM-u, pomimo iż jeden ze związków zawodowych ogłosił pogotowie strajkowe spowodowane wprowadzeniem nowego podatku od kopalin. Spadały natomiast akcje PGNiG.
Na dzisiejszej konferencji prasowej premier przekazał, iż rząd poprzez regulatorów i swoje działania stara się powstrzymać wzrost cen gazu. W grupie spółek tracących znalazły się także Kernel, PBG i Asseco Poland.
Na szerokim rynku silne wzrosty zanotowały akcje Reinholdu. Dobrze zachowywały się spółki chemiczne Ciech (+4,18 proc.) i Synthos (+3,77 proc.). Do udanych mogą zaliczyć dzień akcjonariusze informatycznej spółki Sygnity. Wczoraj spółka poinformowała o zawiązaniu Sygnity Europe, która odpowiadać będzie za rozwój biznesu poza granicami Polski. Dodatkowo podmiot powiązany z członkiem Rady Nadzorczej pinformował o nabyciu akcji spółki. Walory zyskiwały na zamknięciu 3,35 proc.
Od początku tego tygodnia mamy do czynienia ze wzrostami kursów większości spółek giełdowych. Aprecjacja odbywa się przy rosnących obrotach, co daje szansę na kontynuację trendu. Umacnia się polska waluta, co może być konsekwencją wejścia kapitału zagranicznego na polski parkiet. Obecnie indeks największych spółek przełamał krótkoterminowy trend horyzontalny i ma szansę podążyć w najbliższym czasie w kierunku 2300 pkt. Kluczowa linia wsparcia pozostaje na poziomie 2207 pkt, przełamanie tej bariery zaneguje tegotygodniowe osiągnięcia byków. Należy jednak pamiętać, iż problem zadłużenia niektórych państw europejskich nie został rozwiązany i w każdej chwili informacje z rynku długu mogą negatywnie wpłynąć na rynek kapitałowy. Jak na razie Międzynarodowy Fundusz Walutowy w celu zabezpieczenia światowej gospodarki na wypadek kryzysu zadłużenia w Europie zamierza zwiększyć środki pożyczkowe o 500 mld USD.
Autor komentarza
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.