Trwa ładowanie...
d21ah8q
d21ah8q

Optymizm za granicą nie przekłada się na GPW przez banki i miedź

Warszawa, 24.11.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Słabość polskiego rynku akcji na tle głównych giełd zagranicznych jest przygnębiająca. Wczoraj WIG20 znowu zanurkował poniżej poziomu 2020 pkt., zwiększając niebezpieczeństwo dalszych i bardzo poważnych spadków. To wszystko stało się po pozytywnych sesjach we Frankfurcie z ostatniego tygodnia, gdzie DAX przebił się ponad trend spadkowy rozpoczęty w kwietniu br. Przez ostatnie 12 miesięcy indeks DAX wzrósł o ponad 13%, podczas gdy WIG20 spadł o prawie 18%.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21ah8q

Dopóki bessa będzie trwała w najlepsze na indeksie WIG-Banki oraz na rynku miedzi w Londynie, trudno liczyć na zmianę nastrojów na warszawskiej giełdzie, szczególnie gdy coraz słabiej wygląda indeks szerokiego rynku (WIG jest obecnie poniżej lokalnych dołków z 2014 r.).

Jeśli chodzi o nastroje na giełdach zagranicznych, te są aktualnie raczej pozytywne. Interesującą miarą jest w tym kontekście nastawienie klientów CMC Markets z różnych krajów. Wśród najlepszych z nich zaangażowanych w instrument CFD na indeks DAX, 68% ma otwarte pozycje na wzrost. Co ciekawe, takiego optymizmu nie podzielają najlepsi inwestorzy posiadający CFD na amerykański indeks S&P500, gdzie mniej niż połowa oczekuje zwyżek. Interesujący, w kontekście ewentualnego odbicia na KGHM, jest też fakt, że na rynku miedzi obecnie 79% najskuteczniejszych klientów CMC Markets oczekuje odbicia (ma otwarte pozycje na wzrost).

Dziś, po porannych odczytach wskaźników nastroju z Europy, warto sprawdzać notowania o godz. 14:30, ponieważ na rynek spłynie cała seria informacji związanych z amerykańskim PKB. Główna wartość (dane wstępne) oczekiwana jest na poziomie 2,1%. W tym zestawieniu interesujące będą też dane dotyczące kondycji konsumpcji w USA. Pół godziny później poznamy odczyt dotyczący kondycji rynku nieruchomości. Oczekuje się, że indeks cen domów utrzyma się na tym samym poziomie, czyli 5,1%. Około godz. 16:00 rynek może znowu zachowywać się nerwowo, z uwagi na dane dotyczące wskaźnika zaufania konsumentów. Obserwatorzy spodziewają się odczytu na poziomie 99,5%.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d21ah8q

Podziel się opinią

Share
d21ah8q
d21ah8q