Trwa ładowanie...
bezrobocie
05-02-2009 15:55

OPZZ: ograniczyć napływ pracowników spoza UE

OPZZ chce ograniczenia napływu do Polski
pracowników spoza Unii Europejskiej. W ocenie PKPP Lewiatan
rozwiązanie takie można byłoby rozważać jedynie w przypadku
znacznego wzrostu bezrobocia.

OPZZ: ograniczyć napływ pracowników spoza UEŹródło: Jupiterimages
d2i0vw5
d2i0vw5

Resort pracy uważa, że obecne przepisy nie otwierają nadmiernie polskiego rynku pracy. UE planuje z kolei zaostrzenie sankcji za zatrudnianie nielegalnych pracowników spoza Unii.

_ Widzimy potrzebę ograniczenia importu pracowników spoza Unii _ - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Jan Guz. Zaznaczył, że "nie dotyczy to jednak specjalistów, ale osób bez kwalifikacji".

_ Uważamy, że obcy specjaliści się potrzebni, ale w sytuacji, gdy inne kraje, także europejskie, chronią swój rynek pracy; my też powinniśmy zastanowić się czy nie mamy zbyt łagodnych przepisów pozwalających zatrudniać osoby spoza Unii Europejskiej _ - stwierdził Guz. Jego zdaniem "w branżach, w których tracą pracę kolejni Polacy, należy ograniczyć zatrudnienie osób spoza Unii". Wskazał budownictwo, rolnictwo, gospodarstwa domowe.

Guz zaznaczył, że "OPZZ nie domaga się zamknięcia granicy np. dla Ukraińców czy Białorusinów".

d2i0vw5

W ocenie eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Jeremiego Mordasewicza "ograniczenie napływu pracowników spoza UE będzie można rozważyć w sytuacji, gdyby naprawdę wzrosło bezrobocie; ale nie powinno dotyczyć strategicznych partnerów Polski, np. Ukrainy".

I_ jeszcze jedno - byłoby to możliwe tylko w sytuacji, gdyby okazało się, że Polacy chcą wykonywać pracę, którą dotychczas wykonywali obcokrajowcy - np. prace w rolnictwie czy na budowie _ - powiedział PAP Mordasewicz.

Tymczasem według szefowej resortu pracy i polityki społecznej, minister Jolanty Fedak "nasze przepisy nie otwierają nadmiernie polskiego rynku na pracowników spoza Unii".

_ W ubiegłym roku, na prośbę pracodawców, przedłużono okres przebywania w Polsce bez zezwolenia na pracę do pół roku, ale to była jedyna taka zmiana _ - przypomniała w czwartek minister, dodając że "inne dotyczyły wyłącznie problemów administracyjnych, które utrudniały życie przedsiębiorcom zatrudniającym cudzoziemców".

UE planuje zaostrzenie sankcji, w tym karnych za zatrudnianie nielegalnych pracowników spoza Unii. Propozycję nowej dyrektywy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski. Dyrektywa ma harmonizować system obowiązujących na terenie całej UE sankcji administracyjnych, finansowych, a nawet karnych.

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5