OPZZ: ograniczyć napływ pracowników spoza UE
OPZZ chce ograniczenia napływu do Polski
pracowników spoza Unii Europejskiej. W ocenie PKPP Lewiatan
rozwiązanie takie można byłoby rozważać jedynie w przypadku
znacznego wzrostu bezrobocia.
Resort pracy uważa, że obecne przepisy nie otwierają nadmiernie polskiego rynku pracy. UE planuje z kolei zaostrzenie sankcji za zatrudnianie nielegalnych pracowników spoza Unii.
_ Widzimy potrzebę ograniczenia importu pracowników spoza Unii _ - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Jan Guz. Zaznaczył, że "nie dotyczy to jednak specjalistów, ale osób bez kwalifikacji".
_ Uważamy, że obcy specjaliści się potrzebni, ale w sytuacji, gdy inne kraje, także europejskie, chronią swój rynek pracy; my też powinniśmy zastanowić się czy nie mamy zbyt łagodnych przepisów pozwalających zatrudniać osoby spoza Unii Europejskiej _ - stwierdził Guz. Jego zdaniem "w branżach, w których tracą pracę kolejni Polacy, należy ograniczyć zatrudnienie osób spoza Unii". Wskazał budownictwo, rolnictwo, gospodarstwa domowe.
Guz zaznaczył, że "OPZZ nie domaga się zamknięcia granicy np. dla Ukraińców czy Białorusinów".
W ocenie eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Jeremiego Mordasewicza "ograniczenie napływu pracowników spoza UE będzie można rozważyć w sytuacji, gdyby naprawdę wzrosło bezrobocie; ale nie powinno dotyczyć strategicznych partnerów Polski, np. Ukrainy".
I_ jeszcze jedno - byłoby to możliwe tylko w sytuacji, gdyby okazało się, że Polacy chcą wykonywać pracę, którą dotychczas wykonywali obcokrajowcy - np. prace w rolnictwie czy na budowie _ - powiedział PAP Mordasewicz.
Tymczasem według szefowej resortu pracy i polityki społecznej, minister Jolanty Fedak "nasze przepisy nie otwierają nadmiernie polskiego rynku na pracowników spoza Unii".
_ W ubiegłym roku, na prośbę pracodawców, przedłużono okres przebywania w Polsce bez zezwolenia na pracę do pół roku, ale to była jedyna taka zmiana _ - przypomniała w czwartek minister, dodając że "inne dotyczyły wyłącznie problemów administracyjnych, które utrudniały życie przedsiębiorcom zatrudniającym cudzoziemców".
UE planuje zaostrzenie sankcji, w tym karnych za zatrudnianie nielegalnych pracowników spoza Unii. Propozycję nowej dyrektywy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski. Dyrektywa ma harmonizować system obowiązujących na terenie całej UE sankcji administracyjnych, finansowych, a nawet karnych.