Trwa ładowanie...
d35es66
emerytury
10-01-2007 15:05

OPZZ zaniepokojone brakiem ustawy o waloryzacji emerytur i rent

Ogólnopolskie Porozumienie Związków
Zawodowych jest zaniepokojone brakiem uchwalenia do tej pory
ustawy o corocznej waloryzacji emerytur i rent. W przesłanym PAP w
środę oświadczeniu OPZZ podkreśliło, że stanowi to realne
zagrożenie, że w 2007 r. nie będzie podwyżek tych świadczeń.

Share
d35es66

Związkowcy domagają się przeprowadzenia waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac.

OPZZ stwierdza, że "z zażenowaniem obserwuje trwającą w rządzącej koalicji walkę pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Ministerstwem Finansów o zwiększenie o 700 mln zł środków budżetowych przeznaczonych na waloryzację".

W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ok. 1,6 mld zł. Resort pracy chce, aby świadczenia były waloryzowane o wskaźnik inflacji i o 20 proc. wzrostu płac, na co potrzebnych jest 2,3 mld zł. Zaś 1,6 mld zł pokryłoby koszty waloryzacji o wskaźnik inflacji i o 5 proc. wzrostu płac., co proponuje Ministerstwo Finansów.

W przypadku waloryzacji o wskaźnik inflacji i 5 proc. wzrostu wskaźnika płac, najniższa emerytura (590 zł) wzrosłaby o około 5 zł, a średnia (1,3 tys. zł) - o 11 zł. Gdyby waloryzacja obejmowała 20-proc. wzrost wskaźnika płac - emerytury te wzrosłyby odpowiednio - o 8 zł i o 17 zł.

d35es66

Jak podkreśla OPZZ, brak waloryzacji lub jej niski wskaźnik, w sytuacji gdy wzrosną ceny podstawowych artykułów spożywczych, leków, paliw, gazu i energii elektrycznej, wpłynie na znaczne obniżenie poziomu życia rodzin, szczególnie nisko sytuowanych, w tym osób pobierających świadczenia przedemerytalne, renty i emerytury.

We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej uznała, że zarekomenduje Sejmowi projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzający coroczną waloryzację rent i emerytur o wskaźnik inflacji oraz o co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 14 posłów komisji, zaś pozostałych 13 uznało, że powinno ono obowiązywać od roku 2008, natomiast w 2007 w budżecie są środki jedynie na waloryzację o wskaźnik inflacji i o 5 proc. wzrostu płac.

Według przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby waloryzacja miała miejsce w tym roku, nowelizacja musi wejść w życie do końca stycznia.

Obecnie - po nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS z roku 2004 - waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że tzw. skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

d35es66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35es66
d35es66