Ostatni dzwonek dla podatników

Na rozliczenie się z fiskusem masz czas do północy 30 kwietnia. Ewentualne opóźnienia mogą wiązać się z karami.

Ostatni dzwonek dla podatników
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.04.2013 | aktual.: 27.09.2016 17:18

Jeśli z jakichś względów zostawiłeś rozliczenie się z fiskusem na ostatnią chwilę, to przypominamy, że masz kilka opcji na oddanie swojego formularza PIT-37.

Tradycyjna wizyta w urzędzie skarbowym

We wtorek, dla osób, które rozliczenie z fiskusem zostawiły na ostatnią chwilę, w większości urzędów skarbowych zostaną wydłużone godziny pracy. Każdy naczelnik ustala je co prawda indywidualnie, jednak właściwie standardem są godziny pracy od 8 do 18. W wielu urzędach skarbowych w kraju wydłużono także czas otwarcia kas urzędów.

W tym czasie będzie można złożyć zeznanie podatkowe, uzyskać niezbędne informacje w zakresie wypełniania zeznań, możliwości korzystania z przysługujących ulg podatkowych oraz zgłoszeń aktualizacyjnych.

- Z pewnością urzędy będą czynne do ostatniego klienta - uspokaja Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja w urzędach w poniedziałek. Kolejki były dłuższe niż zwykle. Na warszawskiej Pradze, pomimo udostępnienia wszystkich okienek dla rozliczających, czas oczekiwania był bardzo długi. Nie lepiej było w innych urzędach.

Wyślij PIT przez internet

Drugą opcją jest system e-deklaracji, czyli możliwość złożenia deklaracji podatkowej przez internet.

Polacy coraz częściej rozliczają się właśnie w ten sposób. Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli już ponad 3,4 mln elektronicznych PIT-ów. Oznacza to, że resort osiągnął zamierzony w tym roku cel rozliczeń elektronicznych - 3 mln 333 tys. 333 e-deklaracji.

Ministerstwo ostrzega jednak, że w związku z dużą liczbą deklaracji przesyłanych w ten sposób, mogą wystąpić okresowe trudności w dostępie, podobne do tych z 25 kwietnia.

Poczta też ma ręce pełne roboty

Trzecim sposobem jest wysłanie PIT-u pocztą. Koniecznie listem poleconym. Im wcześniej go wyślemy, tym lepiej, ale decydująca jest data stempla pocztowego. Jest ona jednoznaczna z datą złożenia formularza, nawet jeśli sam list miał dotrzeć do urzędu później.

Poczta Polska jest przygotowana na rozliczenia.
- Poczta Polska ma w każdym województwie placówkę czynną całodobowo. Dodatkowo, w niektórych miastach, np. Słupsku, Gdyni, Gdańsku, wybrane urzędy pocztowe będą czynne o godzinę dłużej - do godziny 23 a nawet 24. Warto podkreślić, że ostatnio wydłużono czas pracy placówek, zwłaszcza w większych miastach, dostosowując je do zmian w czasie pracy Polaków - powiedział Grzegorz Warchoł z biura prasowego Poczty Polskiej.
*Co jeśli się spóźnimy? *

Za złożenie zeznania po terminie możemy zapłacić karę grzywny. Jej wysokość może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (wynosi ono 1600 zł brutto). Warto podkreślić, że urzędy podchodzą do takich sytuacji bardzo indywidualnie. Spóźnienie się nie oznacza od razu, że z automatu zostaniemy ukarani. Ale są jeszcze inne potencjalne konsekwencje.

- Jeżeli z naszego zeznania wynika podatek do zapłaty, spóźnienie w złożeniu zeznania oznacza konieczność uiszczenia w urzędzie skarbowym odsetek za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego podatku. Te odsetki zmieniają się i są uzależnione od stóp procentowych ogładzanych przez NBP. Biorąc pod uwagę wysokość odsetek, jakie obowiązywały w ostatnich latach, można przyjąć, że kształtują się mniej więcej na poziomie 12-14 proc. Z uwzględnieniem zasad szczególnych, które mogą modyfikować wysokość odsetek w przypadku np. zgłoszenia prawnie skutecznej korekty zeznania podatkowego, gdzie odsetki są mniejsze - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP.

Ewentualnej kary za wykroczenie skarbowe można uniknąć. Przepisy kodeksu karnego przewidują możliwość wyrażenia tak zwanego czynnego żalu.

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Czyli jeśli złożymy korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem i zapłacimy zaległy podatek wraz z odsetkami, kara może nas ominąć.

Rozliczając się na ostatnią chwilę, musimy liczyć się z tym, że zwrot nadpłaty podatku otrzymamy później niż podatnicy, którzy to zrobili wcześniej. Na zwrot nadpłaty urząd ma trzy miesiące. Co więcej trzeba pamiętać, że jeśli chcemy otrzymać zwrot bezpośrednio na konto, musimy wypełnić formularz ZAP-3 lub NIP -7 / CEID G-1. Dokument ten musimy dostarczyć bezpośrednio do urzędu, przez system e-deklaracji niestety nie przechodzą.

rozliczeniefiskuspodatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)