Trwa ładowanie...

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o pieniądze na dziecko. Minister przypomina

Od stycznia działa nowy program prorodzinny Prawa i Sprawiedliwości, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w poniedziałek mija ważny termin w sprawie składania dokumentów. To ostatni moment, jeśli chcemy dostać całą, przysługującą nam kwotę.

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o pieniądze na dziecko. Minister przypomina Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o pieniądze na dziecko. Minister przypomina Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d1nobbq

- Za nami już praktycznie miesiąc od wejścia w życie rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli nowego świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na przeszło 413 tys. dzieci. Z naszych szacunków wynika, że w całym roku 2022 świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci – powiedziała w poniedziałek Marlena Maląg.

Wniosek złożysz przez internet

Minister oceniła, że ostatnie tygodnie pokazują, że rodzice nie mają problemu ze składaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy przez internet. Można je złożyć za pośrednictwem portalu Empatia, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Marlena Maląg przypomniała, że rodzice dwulatków nie powinni zwlekać ze składaniem wniosku.

Zbliżają się wypłaty wynagrodzeń. "Totalna paranoja"

- Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Dzisiaj jest na to ostatni dzień, dlatego gorąco zachęcam do wnioskowania wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mogą. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. Nie ma więc na co czekać – powiedziała.

d1nobbq

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.

Ważne terminy także ws. 500+

Marlena Maląg niedawno informowała też o ważnych zmianach dotyczących programu 500+. Od lutego rusza nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i będzie trwał do 31 maja 2023 r. – Zachęcamy, aby wniosek złożyć w terminie do 30 kwietnia 2022 r. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 r. - apeluje minister rodzin.

Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Ponieważ niektóre osoby mogą mieć z tym problem, Poczta Polska wychodzi z inicjatywą pomocy w złożeniu wniosku oraz założenia konta na PUE ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nobbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nobbq