Trwa ładowanie...

Ostatnie budki telefoniczne znikają z polskich ulic. Padł ostateczny termin ich demontażu

Budki telefoniczne, które jeszcze w latach 90. można było spotkać niemal na każdym rogu w polskich miastach, przegrały rywalizację z komórkami i smartfonami. Dziś można je spotkać jeszcze w dwóch województwach, ale tam wkrótce zostaną rozebrane.

Share
Ostatnie budki telefoniczne znikają z polskich ulic. Padł ostateczny termin ich demontażu
Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d2ywg8j

O ostatecznym końcu budek telefonicznych poinformował na Twitterze rzecznik sieci Orange Wojciech Jabczyński. Podał, że dziś można je znaleźć już tylko w woj. wielkopolskim i lubelskim. Zostało raptem kilka automatów. "Planujemy je zlikwidować do końca września" - zdradził.

W Europie pierwsza budka telefoniczna stanęła w Londynie w maju 1903 roku. W Polsce pierwsze budki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym. Ich historię przypominaliśmy w Wirtualnej Polsce.

Zobacz także: Tak wyglądały wczasy w PRL-u

Ostatnio z roku na rok aparatów telefonicznych z polskich ulic i instytucji publicznych ubywało. Niemal równo rok temu było ich jeszcze około 4,4 tys. sztuk. Przede wszystkim w zakładach zamkniętych i placówkach medycznych.

d2ywg8j

Dawniej tak powszechne, dziś stały się celem pasjonatów. W ubiegłym roku w ogólnopolskich mediach głośno było o budce w Olsztynie, którą udało się wykupić od Orange.

d2ywg8j

Podziel się opinią

Share
d2ywg8j
d2ywg8j