Oświadczenie MSZ ws. obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej (komunikat)
...
07.08.2009 | aktual.: 07.08.2009 18:13
07.08. Warszawa - MSZ informuje:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stoi na stanowisku, że zarówno przygotowaniom, jak też międzynarodowym uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w Gdańsku 1 września 2009 r. winna towarzyszyć atmosfera zrozumienia i poszanowania prawdy historycznej. Wydarzenia, jakie miały miejsce 70 lat temu przyniosły narodom Europy i świata niezliczone ofiary i cierpienia, pamięć o których po dziś dzień budzi emocje i skłania do głębokiej zadumy nad konsekwencjami podejmowanych w tamtych czasach decyzji.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach boleśnie dotkniętych II wojną światową, w sposób szczególny czci się pamięć historyczną, a wykazywanie szacunku wobec uczuć innych narodów jest ważnym elementem polskiej świadomości społecznej i wysiłków polskich historyków, którzy aktywnie współpracują ze swoimi zagranicznymi partnerami.
Naukowej dyskusji nt. wydarzeń 1939 r., w tym skutków paktu Ribbentrop-Mołotow była poświęcona, zorganizowana pod patronatem Ministrów R. Sikorskiego, F.-W. Steinmeiera i S. Ławrowa, polsko-niemiecko-rosyjska konferencja historyczna "Geneza II wojny światowej. Historiografia, nowe badania - nowe spojrzenia", która odbyła się w dniach 26-27 maja 2009 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Konferencji towarzyszyła również wystawa dokumentów historycznych odnoszących się do okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej. Wystawa została zorganizowana przy współudziale Instytutu Historii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federalnej Republiki Niemiec i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, które udostępniły materiały archiwalne ilustrujące wydarzenia tamtych lat. Uczestnicy konferencji, wśród których, poza przedstawicielami Polski, Niemiec i Rosji, byli także wybitni historycy i naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy, Węgier, Czech, Litwy, Estonii, jak również
przedstawiciele resortów spraw zagranicznych Niemiec, Rosji i Finlandii, ambasadorowie państw członkowskich UE oraz państw bezpośrednio dotkniętych ustaleniami paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 r., z uznaniem odnieśli się do wystawionych dokumentów i ocenili ekspozycję, jako znaczący wkład w przedstawianie historii bez uprzedzeń i stereotypów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest przekonane, że podobne przedsięwzięcia, które odbędą się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce i innych krajach będą inspirowały do wyważonych przemyśleń i obiektywnych ocen faktów historycznych.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ral/