Trwa ładowanie...
dxmv05w
dxmv05w
Dom Maklerski BZ WBK

Oszukać przeznaczenie

Początek dzisiejszej sesji to oczywiście wzrosty dzięki dobremu zachowaniu giełd azjatyckich, a przede wszystkim udanemu zakończeniu notowań na Wall Street.
Share
dxmv05w

Co prawda nie wszystkie indeksy giełd za oceanem zakończyły się na zielono, to jednak ich zachowanie można było odebrać pozytywnie. Indeks S&P500 obronił w dobrym stylu poziom 1300 punktów, a Dow Jones okrągły poziom 12 000 punktów. Wcześniej te poziomy sprawiały bykom duży problem, więc teraz ich obrona nabiera pewnego znaczenia. Mam jednak wrażenie, że tylko na krótko i kolejny test wypadnie już nie tak pozytywnie. Po początkowym wzroście na naszym rynku nastąpiła bardzo długa i monotonna konsolidacja. Wyglądało, jakby rynek czekał jednak na decyzje Amerykanów. Jaka będzie ich reakcja na dane o PKB i czy wczorajszy dzień to potwierdzenie siły rynku czy może tylko niewielka korekta. Nie mieli wątpliwości inwestorzy w Europie, gdzie wiele rynków notowało ponad jednoprocentowe wzrosty. Dane o amerykańskim PKB okazały się trochę gorsze od przewidywań i jak to często bywa największa negatywna reakcja miała miejsce na naszym parkiecie. Giełdy europejskie tylko nieznacznie się skorygowały podobnie jak kontrakty
na indeksy amerykańskie. Po dobrym otwarciu za oceanem i pozytywnych danych o nastrojach amerykańskich konsumentów nasz rynek podjął próbę powrotu na najwyższe w dniu dzisiejszym poziomy, ale nie do końca to się udało.

Obroty osiągnęły dziś niezbyt okazały poziom ponad 0,8 miliarda złotych, wzrost zanotowało 191 spółek, spadało 138. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+0,74%), mWIG40 wzrósł o +0,74%, a sWIG80 o +0,48%. Najlepiej radziły sobie dzisiaj spółki informatyczne i banki, gorzej wypadły spółki energetyczne.

W dniu dzisiejszym bardzo dobre wyniki podał Getin Holding (+3,42%). Inwestorzy nagrodzili ten fakt całkiem solidnym wzrostem. Największy pozytywny wpływ na indeks WIG20 miały dzisiaj banki PKOBP (+0,71%) oraz PEKAO (+1,18%), a także KGHM (+2,81%). Sporo wczorajszych strat odrobiło Asseco Poland (+1,41%). Nie najlepiej na tej dobrej sesji poradziły sobie spółki: CEZ, PZU, PBG i PKNOrlen.

dxmv05w

Na szerokim rynku dobrze prezentowała się spółka Votum. Jedna z największych na rynku polskim kancelarii odszkodowawczych pochwaliła się wczoraj po sesji dobrymi wynikami, co rynek szybko zauważył. Jeszcze lepsza reakcja była na dzisiejsze wyniki Elektrotimu i spółki Budvar Centrum. Najwyższe poziomy od listopada 2007 roku notowała dzisiaj Lubawa, ale w końcówce sesji nastąpiła realizacja zysków przy dużych obrotach, co może świadczyć o chwilowym przesileniu. Nie zaliczą dzisiejszej sesji do udanych akcjonariusze spółek: Jago, Unima i Wasko.

Dziś na GPW miał miejsce kolejny debiut. Spółka Megaron produkująca gładzie tynkowe, gips szpachlowy i kleje montażowe rozpoczęła notowanie praw do akcji. Emisja spotkała się ze sporym zainteresowaniem i zakończyła dużą redukcją, stąd nie dziwi spory zarobek dla inwestorów, którzy zdecydowali się na kupno akcji w ofercie pierwotnej.

Nasz rynek nadal pozostaje w średnioterminowym trendzie bocznym. Poziomy wsparcia w okolicach 2600 punktów na razie nie są testowane. Agresywna podaż odpuszcza lekko powyżej nich, jednak na horyzoncie pojawiać zaczyna się coraz więcej zagrożeń. Niepokoje w Afryce powodują coraz większą rezerwę w stosunku do giełd rynków wschodzących, zagrożenie inflacją przybliża moment nieuchronnych podwyżek stóp procentowych. Giełdy krajów rozwijających się nie prezentują się w ostatnim okresie zbyt okazale, a największe światowe rynki po ostatniej fali wzrostów także zasłużyły na odpoczynek. Na razie próby obrony, tak jak to miało miejsce wczoraj na Wall Street, mogą się powieść, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że nie na długo wystarczy optymizmu i rynki czeka dłuższa korekta.

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A

dxmv05w

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dxmv05w

Podziel się opinią

Share
dxmv05w
dxmv05w