Trwa ładowanie...

Oszuści w e-sądzie!

Prokuratura zajęła się wreszcie procederem wyłudzania od obywateli ogromnych pieniędzy za pośrednictwem e-sądu. Na liście są głównie firmy windykacyjne, które wykorzystując ułomność postępowania elektronicznego, otrzymują nakazy zapłaty w sprawach przedawnionych lub całkowicie fikcyjnych - pisze "Rzeczpospolita".

Oszuści w e-sądzie!Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d2gfrmv
d2gfrmv

Na wniosek dwóch posłów prokurator generalny przejrzał sprawy karne o oszustwa z wykorzystaniem e-procesu. Przystąpił do pięciu spraw cywilnych. Chodzi o takie przypadki, w których firmy windykacyjne kierują e-pozwy ze świadomością, że podawane tam adresy pozwanych są niepewne bądź nieaktualne. Uzyskują w ten sposób nakazy e-zapłaty.

W tych pięciu przypadkach prokuratura podjęła dodatkowo działania pozakarne, tj. złożyła sprzeciw od nakazu e-zapłaty lub zgłosiła udział w postępowaniu cywilnym.

E-sąd w zasadzie nie ma możliwości prawnych wyłapać oszustów. Bada jedynie treść pozwu i jeśli nie budzi ona wątpliwości, po prostu wydaje nakaz zapłaty. Jeśli zaś w sprzeciwie zawarte są informacje o możliwym oszustwie, to sąd nie ma możliwości ich zweryfikowania. Podstawowym i na szczęście dla pozwanych prostym sposobem uchylenia e-nakazu jest sprzeciw od niego.

Mecenas Lech Obara ze stowarzyszenia Stop Wyzyskowi, które tropi nieuczciwe praktyki firm windykacyjnych za pośrednictwem e-procedury, ma nadzieję, że działania prokuratury ograniczą wreszcie nieuczciwe praktyki windykatorów.

d2gfrmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gfrmv