Oto, jak skubią nas banki. Co roku oddajemy im miliardy złotych

8,8 miliarda złotych kosztowały Polaków różnego rodzaju opłaty i prowizje, które zainkasowały od nas banki przez pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. Drugie tyle oddamy od lipca do grudnia, w sumie około 17,5 miliarda. Choć suma jest ogromna, to bywało już gorzej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opłaty za usługi to dla banków bardzo dobry zysk
Opłaty za usługi to dla banków bardzo dobry zysk (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
WP

W 2012 roku usługi bankowe kosztowały nas już 18 miliardów złotych - wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę Gerda Broker. Natomiast w ciągu ostatnich siedmiu lat jedynie w dwa razy przychody banków z opłat i prowizji były niższe niż 17 mld zł - w 2015 i 2016 roku.

"Wszystko ma swoją cenę, nawet bezpłatne konto, wypłata gotówki z bankomatu, czy przelew przez internet. Za różnego rodzaju promocje, tak czy inaczej, też ktoś musi zapłacić. Ktoś czyli klient" - przypomina firma. I pokazuje, jak dochodowe są dla banków czynności i usługi, za które pobierają opłaty i prowizje.

Jak wynika z danych NBP, w ubiegłym roku, przy przychodach sięgających 16,4 mld zł, koszty bezpośrednio związane z tego typu usługami wyniosły 3,8 mld zł, czyli stanowiły niecałe 19 proc.

WP

Zobacz też, co dzieje się z kursem franka szwajcarskiego, który przez ostatnie lata napsuł Polakom mnóstwo krwi:

WP

W pierwszym półroczu obecnego roku odsetek ten przekracza 22 proc., co stanowi powrót do normy z poprzednich lat. Tak czy inaczej - ponad trzy czwarte pieniędzy pozyskanych z opłat to dla banków czysty zysk.

Mimo to, ostatnie półrocze nie jest dla instytucji finansowych najlepszym okresem. Zysk sektora bankowego w tym czasie wyniósł 6,87 mld zł i był niższy o 17,5 proc. w skali roku - wynika z sierpniowych danych Komisji Nadzoru Finansowego.

Polub WP Finanse
WP
WP