Oto profil typowego posiadacza kredytu hipotecznego

Okazuje się, że kredyt na zakup nieruchomości biorą w dużej części osoby bogate.

Oto profil typowego posiadacza kredytu hipotecznego
Źródło zdjęć: © Fotolia | Piotr Adamowicz

18.06.2016 | aktual.: 20.07.2016 16:14

Według badań Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonych w 2014 roku, typowy posiadacz kredytu hipotecznego ma mniej niż 45 lat, mieszka w mieście i ma wyższe wykształcenie. W przypadku dochodów okazuje się, że to osoby zarabiające najwięcej mają do oddania ponad połowę wartości kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości w Polsce.

Statystyki pokazują, że osoby nie starsze niż 45 lat mają zaciągnięte kredyty, których wartość stanowi 78 procent udziału ogólnej wartości zadłużenia mieszkaniowego w Polsce. Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, to 77 procent udziału stanowią osoby mieszkające w miastach.

Biorąc pod uwagę kryterium wykształcenia, 63 procent zadłużenia jest w rękach kredytobiorców będących po studiach. Tyle samo osób posiadających kredyt hipoteczny wychowuje dzieci w pełnej rodzinie.

Jeżeli spojrzymy na zarobki, to 80 procent wartości kredytów mieszkaniowych jest w rękach osób o dochodach wyższych niż mediana (wartość środkowa) wynagrodzeń w Polsce. ##Kredyty biorą bogaci W raporcie dotyczącym zasobności gospodarstw domowych w Polsce, Narodowy Bank Polski pochylił się nad kwestią dochodów osób zaciągających kredyty na zakup nieruchomości. Eksperci podzielili badane gospodarstwa domowe na 5 grup, z których każda prezentowała inny przedział dochodów.

Jak się okazało, 53 procent wartości tych kredytów mają osoby o najwyższych dochodach. W przypadku osób nieco mniej zamożnych udział ten stanowił 28 procent. Gospodarstwa domowe o przeciętnych dochodach miały 14-procentowy udział w łącznym zadłużeniu mieszkaniowym, a osoby najuboższe miały tylko 5-procent udział w tym zestawieniu.

- Dane NBP sugerują, że zamożniejsi Polacy dość chętnie korzystali z dobrego dostępu do „hipotek”. Około 40 procent najuboższych rodzin i singli jest w ogóle odciętych od potencjalnego finansowania nieruchomości przy pomocy kredytu. Odsetek gospodarstw domowych, które rzeczywiście chciałyby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, ale nie mają odpowiednich dochodów, zapewne jest znacznie niższy od 40 procent. Dla wielu uboższych Polaków (np. emerytów posiadających już własne lokum) brak możliwości pożyczenia pieniędzy na mieszkanie de facto nie ma już żadnego znaczenia - tłumaczy Andrzej Prajsnar, z portalu RynekPierwotny.pl.

[

rynekpierwotny.pl ]( # )

Wpływ na udział osób zamożnych w ogólnej wartości zaciągniętych kredytów mieszkaniowych ma również fakt, że bogaci często biorą kredyty na droższą nieruchomość. Średnia wartość ich zadłużenia to 174,8 tys. złotych. Dla osób o średnich dochodach jest to 107 tys. złotych, a dla najuboższych - 55 tys. złotych.

Pojawia się jednak pytanie: dlaczego bogaci biorą kredyt na mieszkanie lub dom, skoro faktycznie ich na to stać? - Osoby zamożne nie chcą pozbywać się całej posiadanej gotówki, a kredyt hipoteczny jest obecnie najtańszą formą pożyczania pieniędzy od banków - komentuje Przemysław Ławrowski, analityk money.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)