Ożywienie gospodarcze w Polsce zależne od sytuacji w Europie Zach. - Belka, MFW
8.10.Warszawa (PAP) - Ryzyka dla ożywienia gospodarczego w Polsce są mniejsze niż w innych krajach regionu, istotna będzie sytuacja w Europie Zachodniej - uważa Marek Belka,...
8.10.Warszawa (PAP) - Ryzyka dla ożywienia gospodarczego w Polsce są mniejsze niż w innych krajach regionu, istotna będzie sytuacja w Europie Zachodniej - uważa Marek Belka, dyrektor ds. Europy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
"Ożywienie gospodarcze w Polsce jest mniej zagrożone niż w innych krajach regionu" - ocenił Belka podczas prezentacji najnowszej prognozy MFW dla Europy.
"Wzrost gospodarczy w rozwijających się gospodarkach Europy będzie zależał od dynamiki wzrostu w Europie Zachodniej. Jeśli tamtejsze ożywienie będzie znaczne, Polska będzie w lepszej sytuacji. Jednak niekorzystny rozwój wypadków na zachodzie odbije się na wschodzie Europy" - powiedział.
Zdaniem Belki, dzięki rynkowi wewnętrznemu, stosunkowemu zamknięciu gospodarki oraz dobrze rozwiniętemu systemowi finansowemu Polska jest w korzystniejszej sytuacji niż inne kraje regionu.
"Polska gospodarka jest w lepszej sytuacji niż inne porównywalne kraje. Polska jest stosunkowo odporna na szoki, dzięki dużemu rynkowi wewnętrznemu oraz stosunkowo małemu stopniowi otwarcia gospodarki" - powiedział.
"Polska ma dobrze rozwinięty i głęboki rynek finansowy, do czego przyczyniła się reforma emerytalna z końca lat 90. Dzięki temu państwo może finansować swoje potrzeby na rynku wewnętrznym" - dodał.
Zdaniem Belki, reforma fiskalna powinna mieć miejsce przed zacieśnieniem polityki monetarnej.
"Reforma polityki fiskalnej powinna wyprzedzać zacieśnienie polityki monetarnej. Inny porządek zaszkodziłby odbiciu gospodarczemu" - uważa dyrektor MFW.
"Polityka monetarna powinna wspierać ożywienie gospodarcze. Istotna jest przejrzysta komunikacja banków centralnych, szczególnie w sferze prognoz wzrostu" - powiedział Belka.
W jesiennej prognozie MFW zrewidował swe prognozy dynamiki polskiego PKB w górę. W najnowszej prognozie przewidywany jest wzrost PKB 1,0 proc. w 2009 r. oraz 2,2 proc. w 2010 r. Poprzednio było to odpowiednio: -0,7 proc. i 1,5 proc.
Poniżej wskaźniki z październikowej prognozy Funduszu.
2009 2010
Dynamika PKB 1,0 2,2
CPI 3,4 2,6
Rachunek bilansu -2,2 -3,1 płatniczego (proc. PKB)
Deficyt fin. publ. -5,8 -6,5 (w proc. PKB)
fdu/ ana/