Trwa ładowanie...

Ożywienie gospodarki nie da wzrostu zatrudnienia

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Khan powiedział we wtorek, że obawia się, że ożywienie globalnej gospodarki będzie zbyt słabe, by nastąpił wzrost zatrudnienia - podaje agencja AFP.

Share
Ożywienie gospodarki nie da wzrostu zatrudnienia
Źródło: AFP
d40sub7

- Wzrost gospodarczy nie wystarczy, celem jest stworzenie miejsc pracy, a ryzyko ożywienia bez wzrostu zatrudnienia wciąż istnieje - powiedział Strauss-Khan.

Nawet, jeśli sytuacja gospodarcza gwarantuje wzrost, "pozostaje pytanie ile miejsc pracy przyniesie on na poziomie globalnym" - dodał Strauss-Kahn.

d40sub7

Powiedział też, że w opinii ekspertów MFW, nie będzie można mówić o końcu kryzysu, dopóki realnie nie spadnie bezrobocie. Obserwowana w Europie stopa wzrostu nie pozwala - zdaniem MFW - przewidywać wzrostu zatrudnienia.

Szef MFW stwierdził jednak, że nie obawia się tego, że słabość niektórych banków europejskich stanie się "problemem globalnym".

Również możliwość zaistnienia ewentualnej "wojny walut" na skalę światową, o którą pytali dziennikarze, jest, zdaniem Straussa-Khana, nierealna. "Wojna walut" polegałaby na tym, że liczne państwa zaczęłyby dewaluować swoje waluty. Jakkolwiek szef MFW podkreślił, że możliwość taka jest "nikła", to przyznał jednak, że jest to "jedno z ryzyk, które ciążą nad nami".

Strauss-Khan powiedział, że jest optymistą, jeśli chodzi o perspektywy USA, największej gospodarki świata, a ryzyko chwilowego nawrotu recesji jest możliwe, ale niezbyt prawdopodobne.

Przed dorocznym spotkaniem MFW i Banku Światowego Strauss-Khan ocenia, że gospodarki azjatyckie i południowo-amerykańskie radzą sobie dobrze, jednak szanse na poprawę sytuacji w niektórych krajach europejskich są niepewne.

d40sub7

Podziel się opinią

Share
d40sub7
d40sub7