Pałace, dworki, parki. Oto majątki, które powróciły do swoich właścicieli
Po wojnie na mocy dekretu o reformie rolnej swoje majątki ziemskie, pałace i dworki straciło prawie 10 proc. ludności Polski. Dawni właściciele i ich spadkobiercy od lat walczą w sądach o ich odzyskanie. Niektórym się to udało. Oto część obiektów, które zostały już oddane.
Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że dwór w Kobielach Nowych wróci do spadkobierców Marii Bnińskiej i nie dojdzie do wznowienia postępowania w sprawie, czego domagał się wójt Kobieli Wielkich. Jak podała "Rzeczpospolita", o swój dom rodzinny Bnińska walczyła od 1989 r. Po jej śmierci sprawę w jej imieniu przejęła trójka spadkobierców. Dworowi, który obecnie jest w ruinie, zamierzają przywrócić dawny blask.
Mienie zostało odebrane rodzinie Marii Bnińskiej po II Wojnie Światowej na podstawie dekretu o reformie rolnej. To właśnie za jego sprawą, jak też na mocy dekretu Bieruta, w latach 1944-47 zagarniętych zostało 20 tys. pałaców i dworów. Prawie 10 proc. ludności Polski straciło swoje majątki. Właściciele lub ich spadkobiercy od lat usiłują odzyskać zagrabione obiekty. W Ministerstwie Rolnictwa czeka kilkaset takich wniosków.
Przedstawiamy część zabytków, które zostały już oddane prawowitym właścicielom.