Trwa ładowanie...

Państwo zapłaci za opiekę dla dzieci do trzech lat?

Ministerstwo Pracy chce zachęcić kobiety do rodzenia dzieci. W tym celu opracowuje projekt tzw. ustawy żłobkowej, regulującej kwestię opieki nad dzieckiem do lat trzech. Przewiduje ona, że rodzice dostawać będą specjalne bony, którymi mogliby płacić za opiekę nad maluchem. Regulacja ta ma zachęcić kobiety do macierzyństwa oraz umożliwić im szybki powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka - pisze "Polska".

Państwo zapłaci za opiekę dla dzieci do trzech lat?Źródło: Jupiterimages
d25ixar
d25ixar

To właśnie brak innej niż dom rodzinny opieki nad maluchem sprawia, że młode mamy nie pracują. - Co roku tysiące dzieci nie dostają się do żłobków. Najczęściej kończy się to tym, że kobieta rezygnuje z pracy zawodowej - mówi Sylwia Chutnik z Fundacji "MaMa". A kiedy już odchowa jedynaka, obawia się ponownie zachodzić w ciążę, aby całkiem nie wypaść z rynku pracy.

Z badań wynika, że wśród kobiet, które mają tylko jedno dziecko, pracuje ponad 64%. Kiedy jednak rodzą im się kolejne, aktywna zawodowo pozostaje zaledwie co druga. Proporcje te nie zmieniają się już od lat.

Minister pracy Jolanta Fedak chciałaby, aby projekt ustawy o żłobkach i bonach trafił do Sejmu już we wrześniu i został uchwalony do końca roku. Miałby zacząć obowiązywać od stycznia 2010 roku. Szczegóły pomysłu mają być znane w przyszłym tygodniu. Na razie wiadomo tylko, że w zależności od zasobności kieszeni rodzice będą mogli wybrać: czy wysłać dziecko do żłobka, czy zatrudnić nianię.

Opłaty za żłobek można będzie odpisać od podatku. Z kolei ci, którzy zdecydują się na prywatną opiekunkę, dostaną bon, rodzaj vouchera, którym będzie można dopłacić do pensji niani. Nie wiadomo, jaka będzie jego wartość.

d25ixar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25ixar