Trwa ładowanie...

Państwo zwraca za fiata. Poszukaj dokumentów w szufladach

Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu kwoty rekompensaty dla osób, które w czasach PRL zdecydowały się na złożenie przedpłaty na zakup samochodu marki Fiat, ale nie otrzymały oczekiwanego pojazdu.

Wzrosła stawka rekompensaty dla osób, które w czasach PRL wniosły przedpłaty na fiata, ale samochodu się nie doczekałyWzrosła stawka rekompensaty dla osób, które w czasach PRL wniosły przedpłaty na fiata, ale samochodu się nie doczekałyŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d1jsgb4
d1jsgb4

"Fakt" radzi, by dokładnie przeszukać szuflady w poszukiwaniu dowodów na dokonanie przedpłaty. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na rekompensatę za złożenie przedpłaty na zakup Fiata 126p lub Fiata 1500 może liczyć jeszcze ponad 200 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ministerstwo, którego nikt nie chce. "Jesteśmy tym przerażeni. Tam dobry lider nie wystarczy"

Możliwość otrzymania takiej rekompensaty to szansa na uzyskanie sporej sumy pieniędzy. Szczególnie, że Ministerstwo Finansów dokonuje waloryzacji kwoty rekompensaty. Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem, które zostało opublikowane 26 października, rekompensata za nieodebranego "malucha" wynosi obecnie dokładnie 18 561,00 zł, a za Fiata 1500 – 26 303,00 z - informuje dziennik.

d1jsgb4

Jak uzyskać rekompensatę? Osoba, która złożyła przedpłatę, ale nie odebrała samochodu, ma prawo zgłosić się do placówki PKO Banku Polskiego z dowodem tożsamości i książeczką przedpłaty w celu odbioru zgromadzonych na niej środków. Bank wypłaci posiadaczowi wniesiony wkład wraz z należnymi odsetkami, a rekompensata to dodatek. "Fakt" przypomina jednak, że możliwość otrzymania rekompensaty istnieje tylko w sytuacji, gdy wpłaty na rachunek przedpłaty były dokonywane systematycznie, czyli nie było przerw we wpłatach.

Jeśli osoba, która złożyła przedpłatę, nie żyje, o rekompensatę mogą wystąpić spadkobiercy.

50 tys. zł za Fiata 126p

Ministerstwo Finansów co kwartał określa wysokość rekompensat za złożone przedpłaty. Jednak obecnie wypłacane 18,5 tys. zł to kwota mniejsza niż ta, za którą można obecnie nabyć małego fiata. Na serwisach aukcyjnych Fiaty 126p "jak nowe" osiągają cenę nawet 50 tys. zł. Używane modele można natomiast kupić za 5-15 tys. zł - sprawdził "Fakt".

System przedpłat był stosowany w latach 1982-85 dla najpopularniejszych modeli samochodów, takich jak Fiat. Potencjalny właściciel musiał wpłacać pieniądze i czekać, nieraz latami, aż auto zostanie wyprodukowane. Niestety, 342 tys. osób nie doczekało się swojego samochodu i to właśnie im państwo od lat wypłaca rekompensaty - wyjaśnia dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jsgb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jsgb4