Trwa ładowanie...
tbs
14-04-2016 13:09

Państwowy bank dołoży się do budowy 1,7 tysiąca mieszkań

Powstanie 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych dzięki dotacji BGK w ramach rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował PAP Bogusław Białowąs z BGK. W marcu samorządy złożyły do BGK 111 wniosków na kwotę dofinansowania prawie 102 mln zł.

Państwowy bank dołoży się do budowy 1,7 tysiąca mieszkańFot: WP
d1fokaf
d1fokaf

Powstanie 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych dzięki dotacji BGK w ramach rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował Bogusław Białowąs z BGK. W marcu samorządy złożyły do BGK 111 wniosków na kwotę dofinansowania 102 mln zł.

Z programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego korzystają gminy, spółki gminne, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego. Program może być realizowany m.in. poprzez zmianę sposobu użytkowania budynku lub jego części, remont lub przebudowę lokali wycofanych z użytkowania, budowę nowych budynków, a także zakup gotowych mieszkań. Ponadto swój udział w inwestycjach gmin może zadeklarować i realizować Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Tegoroczna wiosenna edycja programu była pierwszą po nowelizacji ustawy, która wprowadziła m.in. większe dopłaty dla gmin, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego na tworzenie zasobów mieszkaniowych, złagodziła obowiązek wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych, rozszerzyła wsparcia na spółki gminne i umożliwienie samorządom wykupu mieszkań zakładowych.

d1fokaf

- W ramach edycji, która zakończyła się 31 marca 2016 r., do BGK wpłynęło 111 wniosków na łączną kwotę finansowania prawie 102 mln zł, a wartość inwestycji wynosi ponad 260 mln zł - poinformował z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. Jak dodał, pozwoli to na utworzenie ponad 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych.

Powiedział, że ze względu na nowelizację programu, która zaczęła obowiązywać od tegorocznej edycji, BGK liczy na wzrost liczby wniosków składanych przez spółki gminne. - Na starcie wartość złożonych przez nie wniosków przekroczyła już 10 mln zł - mówił Białowąs.

- Z uwagi na wzmożone kontakty z klientem spodziewaliśmy się dużej liczby wniosków, ale zainteresowanie programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy nadzieję, że i tym razem z finansowego wsparcia skorzystają wszyscy wnioskodawcy - powiedział.

Wnioski o dotacje są przyjmowane przez BGK w dwóch turach: wiosennej (1-31 marca) oraz jesiennej (1-30 września). BGK ma 3 miesiące na dokonanie weryfikacji wniosków pod względem formalno-prawnym i podjęcie decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji. Wyniki kwalifikacji wniosków publikowane są w biuletynie informacji publicznej. Obecnie BGK zakończył nabór w edycji wiosennej 2016 r.

d1fokaf

Najaktywniejszymi województwami wiosennej edycji w programie były województwa: pomorskie (24,84 proc.), mazowieckie (18,81 proc. wniosków), wielkopolskie (14,70 proc.) oraz dolnośląskie (8,43 proc.). Najmniejszą aktywność wykazały województwa: podlaskie (0,31 proc. wniosków), lubelskie (0,51 proc.) oraz świętokrzyskie (1,07 proc.). Najczęściej o dofinansowanie wnioskują gminy (103 wnioski, co stanowi 89,16 proc.). Spółki gminne nadesłały 7 wniosków (10,23 proc. wniosków), jeden wniosek napłynął z organizacji pożytku publicznego.

Do tej pory - jak mówił Białowąs - wspólnie z inwestorami udało się zrealizować bardzo dużo przedsięwzięć. - Współpracujemy z inwestorami realizującymi ponad tysiąc przedsięwzięć i przyznaliśmy finansowe wsparcie na poziomie ponad 660 mln zł - co pozwoliło na utworzenie i realizację (niektóre z inwestycji są jeszcze w trakcie budowy) ponad 16 tys. lokali - podsumował. Dodał, że wartość inwestycji wygenerowanych z programu to ponad 2 mld zł.

d1fokaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fokaf