Papademos może odejść?

Spekulacje, jakoby premier Grecji Lukas Papademos miał podać się do dymisji w poniedziałek rano obiegły rynki finansowe kilkanaście minut temu. Według greckich źródeł (telewizja SKAI) premier miałby podjąć taką decyzję w przypadku, kiedy jutrzejsze spotkanie z liderami partii politycznych popierających rząd nie przyniosło efektów.

Papademos może odejść?
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

03.02.2012 16:50

Drażliwym tematem jest postulowana przez instytucje międzynarodowe wyraźna obniżka minimalnej płacy, która ma być jednym z elementów kolejnego programu reform, na jaki powinni przystać Grecy zanim otrzymają drugi pakiet pomocy finansowej. O tym, że coś może być na rzeczy, świadczą słowa szefa Eurogrupy, który odwołał zaplanowane na poniedziałek spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, które miało być poświęcone wyłącznie Grecji. Ma ono się odbyć w późniejszym terminie.

Niemniej, jeżeli dymisja greckiego premiera miałaby się stać faktem, to w przyszłym tygodniu czekają nas duże zawirowania na rynkach. Przekazanie środków z drugiego pakietu pomocowego do marca może okazać się mało realne, gdyż presja na dalsze reformy w Grecji jest bardzo duża – zwłaszcza, że jak się okazuje rosną oczekiwania, że drugi pakiet pomocowy powinien zostać zwiększony z 130 do 145 mld EUR. Coraz większy chaos w Grecji zaostrzyłby sytuację wokół Portugalii, a także doprowadził do kolejnych perturbacji na europejskim rynku długu (po całkiem dobrym styczniu).

Wieści w temacie Grecji zmieniają nam układ techniczny na rynkach. W zasadzie prezentowane wcześniej ujęcie 4 godzinowe EUR/USD z zaznaczonym wsparciem w okolicach 1,3075 staje się pomału mało aktualne. Warto przejść na układ dzienny, gdzie przy założeniu, że do wieczora utrzymamy się wokół obecnych poziomów (1,3090), widać już pewną słabość rynku.

Opór wskazywany głównie przez ujęcie tygodniowe (1,3200-1,3250) okazał się być skuteczny, a teraz rośnie ryzyko testu rejonu 1,3030. Jego wyraźne złamanie, potwierdzone spadkiem poniżej figury 1,30 będzie potwierdzeniem, że wracamy do trendu spadkowego. Co gorsza w kolejnych tygodniach mógłby on być dość dynamiczny biorąc pod uwagę fakt, iż w ujęciu tygodniowym w rejonie 1,3260 przebiega linia szyi potencjalnej formacji RGR. Tym samym obserwowane w styczniu odbicie mogło być klasycznym ruchem powrotnym….
W sytuacji perturbacji wokół Grecji i na EUR/USD trudno będzie liczyć na to, że złoty pozostanie mocny. Z prezentowanego w poprzednim wpisie układu koszyka BOSSA_PLN wynika, że znajdujemy się już w kluczowej strefie podażowej, a obecne ruchy to już kosmetyka. Teoretycznie, zatem pole do ewentualnego odwrócenia trendu jest. Tym samym poniższy, karkołomny dość scenariusz zachowania się EUR/PLN w najbliższych tygodniach (ruch ponad 4,40) może nie być do końca aż tak futurologiczny….

Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

_ Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
złotydolarwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)