Trwa ładowanie...
d27qi06
usa
15-06-2010 12:25

Parlament Szwajcarii przyjął umowę ws. przekazania USA danych banku

Szwajcarski parlament przyjął umowę ws.przekazania USA danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym. Jednak ostateczne zatwierdzenie tekstu umowy może nastąpić w drodze referendum.

d27qi06
d27qi06

Ma o tym do piątku zdecydować wyższa izba szwajcarskiego parlamentu - Rada Kantonów.

Zgodnie z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem szwajcarski bank UBS, największy w kraju, miał przekazać władzom USA nazwiska pięciu tysięcy właścicieli kont unikających płacenia podatków.

W zeszłym tygodniu Rada Narodowa, izba niższa Zgromadzenia Federalnego, odrzuciła umowę. Następnie umowa trafiła do Rady Kantonów, po czym z powrotem do Rady Narodowej, która zdecydowała o przyjęciu umowy stosunkiem głosów 81 do 61 (53 deputowanych wstrzymało się od głosu). We wtorek Rada Narodowa zdecydowała również, że umowa może zostać poddana pod głosowanie w referendum, które jest bardzo popularną w Szwajcarii metodą sondowania opinii społeczeństwa.

Wojna o tajemnicę bankową między bankiem UBS i władzami USA rozpętała się w 2007 roku. Amerykański fiskus oskarżył wtedy bank o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych. (PAP)

d27qi06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27qi06