Trwa ładowanie...
paszport
Martyna Kośka
14-04-2018 09:38

Paszport wyrobimy w dowolnym mieście. Warto o niego dbać, bo za zniszczony zapłacimy ponad 400 zł

Kto chce w wakacje wyjechać poza Unię Europejską, a nie posiada paszportu, powinien wyrobić go jeszcze przed pierwszymi letnimi miesiącami. Wprawdzie urząd ma na wydanie dokumentu 30 dni, ale im bliżej sezonu urlopowego, tym dłuższe będą kolejki.

Share
Paszport wyrobimy w dowolnym mieście. Warto o niego dbać, bo za zniszczony zapłacimy ponad 400 złŹródło: PAP
dy91lyo

A już na pewno to ostatni dzwonek, by dostać paszport przed przypadającym na początek czerwca długim weekendem następującym po Bożym Ciele.

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnie wybranym punkcie paszportowym w kraju (za granicą – w polskim konsulacie). Miejsce zameldowania jest bez znaczenia. To ogromne ułatwienie, bo jeszcze kilka lat temu trzeba się było pojawić z wnioskiem w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zameldowania.

Lista urzędów wojewódzkich dostępna jest pod tym linkiem.

dy91lyo

Zdjęcie kolorowe, bez uśmiechu i okularów przeciwsłonecznych

Wydanie paszportu wymaga osobistego dwukrotnego pojawienia się w urzędzie. Przy pierwszej wizycie pobierane są odciski palców.

W urzędzie należy złożyć:

• wniosek o wydanie paszportu, który można pobrać na miejscu
• kolorową fotografię, która została wykonana nie więcej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Zdjęcie paszportowe ma wymiary 35 x 45 mm, musi być wykonane na jednolitym, jasnym tle. Twarz ma zajmować 70-80 proc. kadru. Fotografowany musi patrzeć wprost do aparatu: odrzucone zostanie zdjęcie, na którym głowa przechylona jest w lewo czy prawo. Wykluczone są ciemne okulary.
• odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa, jeżeli osoba ubiega się o wydanie dokumentu paszportowego po zmianie nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą.
• dowód uiszczenia opłaty paszportowej (oryginał). Jeśli składającemu wniosek przysługuje ulga, to dokument ją potwierdzający (np. legitymacja szkolna lub studencka).
• dotychczasowy paszport – do wglądu. Jeśli stracił on ważność, pokazać należy ważny dowód osobisty.

140 zł za dokument, ale są przewidziane ulgi

Wydanie paszportu to koszt 140 zł. Przy spełnieniu pewnych warunków możliwe jest obniżenie opłaty o połowę. 70 zł zapłacą:

dy91lyo

• uczniowie i studenci
• emeryci i renciści
• niepełnosprawni
• osoby, które utrzymuje małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą niepełnosprawną,
• osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
• beneficjanci zasiłku stałego z pomocy społecznej,
• kombatanci i ofiary represji wojennych i okresu powojennego,
• rodzice, którzy posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Z 75 proc. ulgi skorzystają:

• dzieci i młodzież z rodziny wielodzietnej, która ma ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny – do ukończenia 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki
• dzieci z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (warunek: ogólnopolska Karta Dużej Rodziny).

Ulgi nie kumulują się, a więc składający wniosek musi wybrać, z której chce skorzystać.

Zobacz też: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu

W pewnych sytuacjach wydanie paszportu nie kosztuje zupełnie nic. Bezpłatnie wyrobią go osoby, które:

dy91lyo

• mają co najmniej 70 lat
• przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z leczeniem albo operacją,
• dostają zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany z leczeniem albo operacją,
• wcześniej wydany paszport ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora,

W pewnych sytuacjach nawet osoba, która nie jest emerytem, studentem czy rodzicem w rodzinie wielodzietnej, może liczyć na zniżkę. Będzie tak, gdy zmieniły się jej dane osobowe (np. po przyjęciu nazwiska męża), w paszporcie nie ma wolnych stron lub bardzo zmienił się wygląd posiadacza paszportu.

O paszport należy dbać, bo jeśli dotychczasowy został, w czasie swojej ważności, utracony lub zniszczony z winy posiadacza, opłata za wydanie drugiego wynosi 420 zł (a więc trzykrotność podstawowej opłaty!).

dy91lyo

Miesiąc oczekiwania, ale można przyśpieszyć

Na wydanie paszportu czeka się nie dłużej niż 30 dni, ale niewykluczone, że bordowa książeczka trafi do naszych rąk przed upływem nawet 20 dni.

Aby sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru, zainteresowany może wejść na podstronę w serwisie obywatel.gov.pl i obejrzeć status sprawy. Będzie do tego konieczne wpisanie numeru sprawy.

Może się zdarzyć, że paszport jest potrzebny w trybie ekspresowym, np. w związku z pogrzebem członka rodziny. W takiej sytuacji należy wnioskować o paszport tymczasowy, który zostanie wydany tak szybko jak możliwe. Jest tańszy niż zwykły (30 zł), ale znacznie krótszy jest okres jego ważności – zaledwie 12 miesięcy.

Pogrzeb nie jest jedynym uzasadnieniem dla wydania paszportu w przyśpieszonym trybie. Inne możliwe sytuacje są następujące:

dy91lyo

• choroba kogoś z rodziny (trzeba przedłożyć dowód takiego zdarzenia),
• nagły przypadek, który jest związany z działalnością zawodową wnioskującego, na przykład konferencja zagraniczna (tu też potrzebny dowód, np. zaproszenie na takie szkolenie)
• tymczasowa niemożliwość pobrania od wnioskującego odcisków palców,
• wnioskujący już przebywa za granicą, ale jego paszport stracił ważność albo został skradziony – z tym że tak wydany paszport tymczasowy umożliwia tylko i wyłącznie powrót do Polski, a nie dalsze podróżowanie po świecie!

Odbiór paszportu

Paszport trzeba odebrać osobiście w tym samym punkcie, w którym złożony został wniosek. Należy sprawdzić, czy zdjęcie i dane biometryczne (odcisk palców) się zgadzają – posłuży do tego czytnik elektroniczny, który udostępniają urzędnicy.

Jeśli posiadamy poprzedni paszport, należy go wziąć ze sobą, aby został unieważniony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dy91lyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy91lyo