Trwa ładowanie...

Pawlak: most energetyczny zintegruje bałtycki rynek energii z UE

Most elektroenergetyczny Polska-Litwa pozwoli w pełni zintegrować bałtycki rynek energii z rynkiem UE - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. PSE Operator oraz Instytut Nafty i Gazu podpisały w resorcie gospodarki umowę na dofinansowanie projektu z funduszy UE.

Share
Pawlak: most energetyczny zintegruje bałtycki rynek energii z UE
Źródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński
d353khq

Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu gospodarki, dofinansowanie pochodzi z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" i dotyczy jednego z elementów połączenia energetycznego z Litwą - budowy stacji 400/220/110 kV Ołtarzew. Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator uzyskają na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 116 mln zł; całkowity koszt tego przedsięwzięcia to ponad 276 mln zł.

Inwestycja jest częścią projektu połączenie elektroenergetycznego Polska-Litwa. Tzw. most energetyczny między litewskim miastem Alitus (Olita) i polskim Ełkiem jest na etapie prac nad oceną oddziaływania na środowisko. Z połową mocy most ma ruszyć w 2015 r., by trzy lata później osiągnąć docelową przepustowość 1000 MW.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki, projekt ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza jego północno-wschodniej części. - Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa wpisuje się ponadto w unijną politykę poprawy funkcjonowania transeuropejskich sieci energetycznych - podkreślił Pawlak, cytowany w informacji MG, przesłanej PAP. Według wicepremiera, połączenie umożliwi też handel energią między Polską i państwami bałtyckimi.

d353khq

Podziel się opinią

Share
d353khq
d353khq