Trwa ładowanie...
d2ucmfj
waldemar pawlak
16-06-2010 12:10

Pawlak: nie będzie redukcji miejsc pracy w tyskim Fiacie

Nie będzie redukcji miejsc pracy w tyskiej fabryce Fiata - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że takie zapewnienie otrzymał od prezesa Fiat Auto Poland Enrico Pavoniego.

Share
d2ucmfj

- To samo zapewnienie otrzymały związki zawodowe w Polsce. Dla nas, dla rządu, ważne jest utrzymanie każdego miejsca pracy. Ważne jest, żeby firmy się rozwijały i tworzyły nowe miejsca pracy - zaznaczył.

Pawlak podkreślił też, że cieszy uruchomienie przez Fiata w Polsce produkcji nowoczesnego silnika ekologicznego, który "bazuje na inteligentnym sterowaniu zaworami i rozrządem". Dzięki temu - jak wyjaśnił - silnik jest mocniejszy i bardziej ekologiczny. Chodzi o produkcję dwucylindrowych benzynowych silników samochodowych twinair o pojemności 0,9 litra, którą w poniedziałek oficjalnie uruchomiono w zakładach Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej. Docelowa produkcja ma sięgnąć rocznie 450 tys. egzemplarzy.

Cztery włoskie związki zawodowe podpisały we wtorek z dyrekcją Fiata porozumienie w sprawie przyszłości fabryki pod Neapolem, gdzie w przyszłym roku zostanie przeniesiona z Polski produkcja nowej pandy.

Obecnie fabryka w Tychach pracuje na pełnych obrotach, wykorzystując maksimum zdolności produkcyjnych, a spora część załogi pracuje w nadgodzinach.

d2ucmfj

Pierwszy kwartał tego roku był dla tyskiej fabryki rekordowy. W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku z linii produkcyjnych zjechało 166 tys. 89 samochodów, o 25 tys. 729 więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku (wzrost o 18,3 proc.) . Najwięcej wyprodukowano modelu panda (72 tys. 506 sztuk) i fiata 500 (53 tys. 590).

Za granicę trafiło w sumie 129 tys. 590 samochodów marki Fiat i Abarth, co daje wzrost o ponad 15 proc. Najwięcej wyeksportowano do Włoch, Anglii, Francji i Niemiec, a także m.in. do Holandii, Hiszpanii, Austrii, Japonii, Belgii i Grecji.

W całym 2009 r. z taśmy produkcyjnej tyskiego zakładu zjechało prawie 606 tys. samochodów, czyli o blisko 113 tys. więcej niż rok wcześniej. Prawie połowa produkcji, ponad 298 tys. sztuk to fiat panda, ponad 176 tys. to fiat 500.

W sumie samochodów marki Fiat i Abarth powstało w ubiegłym roku w Tychach blisko 493 tys. 957. Pozostała część to produkowany na zlecenie koncernu Ford nowy ford ka. W pierwszym kwartale tego roku Fiat Auto Poland sprzedał w Polsce 7 tys. 115 samochodów osobowych, z czego 6 tys. 733 stanowiły auta marki fiat; pozostałe to alfa romeo, lancia i abarth. Swój udział w polskim rynku sprzedaży samochodów osobowych po trzech miesiącach tego roku firma szacuje na 9 proc.

d2ucmfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ucmfj
d2ucmfj