PE chce wyższych standardów obsługi naziemnej na unijnych lotniskach
Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za ustaleniem minimalnych standardów obsługi naziemnej na lotniskach w UE, takich jak minimalny czas oczekiwania na odprawę czy odbiór bagażu.
W przyjętej rezolucji PE wprowadził poprawki do projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, dotyczącej zwiększenia konkurencji w sferze obsługi naziemnej na portach lotniczych w UE.
Sprawozdawca PE europoseł PO Artur Zasada powiedział PAP, że ustalonych zostanie około 20 minimalnych standardów jakości obsługi naziemnej, które powinny być przestrzegane przez firmy działające w europejskich portach lotniczych, które obsługujących ponad pięć milionów pasażerów rocznie. Standardy te dotyczą np. czasu oczekiwania na odprawę bagażową, transport pasażerów z terminalu do samolotu, odladzanie samolotów czy też czasu oczekiwania na odbiór bagażu. Porty lotnicze będą kontrolować, czy standardy te są przestrzegane przez firmy obsługi naziemnej.
Projekt przewiduje też, że na największych lotniskach odprawiających i przyjmujących 15 mln pasażerów lub 200 tys. ton ładunków rocznie, obsługę naziemną świadczyć mają co najmniej trzy, zamiast dwóch specjalistycznych firm, jak jest obecnie. - Zwiększenie liczby usługodawców wymusi poprawę jakości i doprowadzi do obniżenia cen - ocenił Zasada.
Przyjęty przez PE dokument jest częścią tzw. pakietu lotniskowego, który obok kwestii obsługi naziemnej reguluje także przyznawanie czasu na starty i lądowania oraz poziom dopuszczalnego hałasu emitowanego przez startujące i lądujące samoloty.