Pekao musi oddać pieniądze klientom
Części klientów Pekao zostaną nie tylko zwrócone niesłusznie pobrane opłaty, ale także zostanie im przyznana rekompensata. To efekt decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pekao jest kolejnym bankiem, który musi wypłacić klientom pieniądze z powodu niewłaściwego informowania ich o zmianach opłat i prowizji oraz stosowania nieodpowiednich zapisów w regulaminie.
Sprawa dotyczy lat 2014-2015, gdy bank był jeszcze pod kontrolą włoskiego Unicredit. Główny zarzut polega na tym, że Pekao informował o cenach tylko za pośrednictwem bankowości internetowej. Taki komunikaty nie spełniały zasad trwałego nośnika.
Problem polega na tym, że wewnętrzne systemy bankowości elektronicznej są całkowicie pod kontrolą banków, co oznacza, że konsumenci nie mają gwarancji, że zamieszczone tam dokumenty, na przykład cenniki, nie zostaną po cichu zmienione.
Decyzja o uznaniu banku Pekao winnym naruszenia zbiorowych praw konsumentów została podjęta przez UOKiK 31 stycznia. Teraz bank opublikował ją na swojej stronie.
Wideo: prezes UOKiK - prawo nie jest zaprojektowane na oszustów
To nie zamyka sprawy. Bank musi teraz listownie poinformować swoich klientów, także byłych, o skutkach decyzji UOKiK-u. Klienci będą mogli podpisać aneksy do umów, w których bank zamieści taryfę obowiązujących opłat oraz zobowiąże się do rozliczenia opłat, które pobrał bez odpowiedniego informowania o nich.
Oprócz zwrotu opłat, bank wypłaci klientom także rekompensatę, która będzie polegała na zwolnieniu z niektórych opłat i prowizji na trzy miesiące. Do otrzymania tej rekompensaty nie będzie jednak potrzebne jakiekolwiek działanie klienta.
W zakrojonym na wielką skalę postępowaniu, które rozpoczęto w 2016 roku, UOKiK uznał, że banki nie spełniają wymagań trwałego nośnika, ale także nie zapewniają klientom dostępu do informacji po zakończeniu umowy.
Wątpliwości UOKiK-u odnośnie informowania o podwyżkach opłat wzbudziły praktyki aż 18 banków. Znalazł się wśród nich także bank Pekao, który po zeszłorocznej "repolonizacji" znajduje się już pod kontrolą rządu.