Pełniejsza ocena perspektyw CPI i PKB po zapoznaniu się z marcową projekcją - minutes (opis)
20.02. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP w lutym Rada podtrzymała ocenę, że uzasadnione jest utrzymanie stóp NBP na obecnych poziomach przynajmniej do końca pierwszego półrocza...
20.02.2014 | aktual.: 20.02.2014 14:53
20.02. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP w lutym Rada podtrzymała ocenę, że uzasadnione jest utrzymanie stóp NBP na obecnych poziomach przynajmniej do końca pierwszego półrocza tego roku, a pełniejsza ocena średniookresowych perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego będzie możliwa po zapoznaniu się z wynikami marcowej projekcji NBP - wynika z minutes.
"Rada uznała, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione. Ponadto, Rada podtrzymała ocenę, że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona" - napisano w dokumencie NBP.
"W związku z tym Rada potwierdziła, że uzasadnione jest jej zdaniem utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r. Rada uznała, że pełniejsza ocena średniookresowych perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego będzie możliwa po zapoznaniu się z wynikami marcowej projekcji NBP" - dodano.
INFLACJA
Z minutes wynika, że analizując przebieg procesów inflacyjnych członkowie Rady zwracali uwagę, iż inflacja - w tym inflacja bazowa - jest wciąż bardzo niska, a dostępne prognozy wskazują na jej prawdopodobne utrzymanie się na niskim poziomie w kolejnych kwartałach.
"Utrzymaniu niskiej inflacji bazowej sprzyja dalszy spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz wciąż niska inflacja u głównych partnerów handlowych Polski. Z kolei ryzyko istotnego wzrostu cen energii lub żywności ogranicza sytuacja na międzynarodowych rynkach surowcowych, gdzie umiarkowana skala ożywienia globalnej koniunktury sprzyja stabilizacji cen. Oznacza to brak istotnego ryzyka wyraźnego wzrostu presji inflacyjnej w Polsce w nadchodzącym okresie" - napisano w dokumencie NBP.
"Jednocześnie niektórzy członkowie Rady argumentowali, że bank centralny w swojej polityce pieniężnej powinien uwzględniać to, że niski poziom inflacji wynika częściowo z czynników przejściowych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej" - dodano.
GOSPODARKA ŚWIATOWA
Podczas lutowego posiedzenia członkowie RPP oceniając koniunkturę za granicą zwracali uwagę, że ożywienie w gospodarce światowej jest wciąż umiarkowane.
"Informacje dotyczące strefy euro sygnalizują kontynuację powolnej poprawy aktywności w tej gospodarce. Natomiast w Stanach Zjednoczonych - mimo wyższej niż w strefie euro dynamiki aktywności - pojawiły się sygnały osłabienia koniunktury w stosunku do wcześniejszych oczekiwań" - napisano w minutes.
"Równocześnie w Chinach i pozostałych gospodarkach wschodzących, w których wzrost gospodarczy spowolnił do niskiego jak na te kraje poziomu, utrzymuje się niepewność co do dalszych zmian dynamiki PKB" - dodano.
Niektórzy członkowie Rady zwracali dodatkowo uwagę, że uwzględniając dotychczasową znaczną skalę i ograniczoną skuteczność stymulacji wzrostu w gospodarkach wschodzących, dalsze możliwości podbudzania aktywności przez działania tamtejszych władz gospodarczych są niewielkie.
POGORSZENIE NASTAWIENIA DO NIEKTÓRYCH GOSPODAREK WSCHODZĄCYCH
W kontekście uwarunkowań zewnętrznych RPP omawiała także reakcje rynków finansowych na ograniczenie skali łagodzenia ilościowego przez Rezerwę Federalną oraz wzrost ryzyka zawieszenia obsługi zobowiązań przez Argentynę. W minutes zaznaczono, że wydarzenia te negatywnie wpłynęły na nastroje uczestników rynków, a pogorszenie nastawienia inwestorów w szczególności w stosunku do niektórych gospodarek wschodzących przełożyło się na odpływ kapitału z części tych krajów i osłabienie ich kursów walutowych.
W opinii RPP kurs złotego jako waluty kraju zaliczanego zwykle do rynków wschodzących osłabił się stosunkowo nieznacznie.
"Zdaniem członków Rady odporności kursu złotego na zmiany nastrojów na rynkach finansowych sprzyja stosunkowo korzystna sytuacja gospodarcza w Polsce, w tym brak znaczących nierównowag" - napisano w minutes.
WZROST PKB
Członkowie RPP odnosząc się do krajowego wzrostu gospodarczego wskazywali, że wstępne dane o PKB za 2013 r. oraz miesięczne dane o aktywności gospodarczej i wskaźniki koniunktury świadczą o kontynuacji stopniowego ożywienia wzrostu.
"Członkowie Rady zwracali przy tym uwagę, że implikowane dane o PKB w IV kw. 2013 r. potwierdzają wciąż znaczący wkład eksportu netto do wzrostu PKB, przy nadal słabym popycie krajowym (w tym zwłaszcza inwestycyjnym). Część członków Rady argumentowała, że obecna struktura wzrostu PKB - bazująca w dużej mierze na eksporcie, przy jedynie stopniowej odbudowie popytu wewnętrznego - sprzyja utrzymaniu niskiej presji inflacyjnej, a równocześnie przyczynia się do zachowania równowagi gospodarki polskiej" - napisano.
Z minutes wynika, że zdaniem części członków Rady w kolejnych kwartałach - wraz z dalszą poprawą perspektyw wzrostu - istotnie zwiększyć powinna się aktywność inwestycyjna.
EKSPORT, IMPORT
Analizując perspektywy dalszego ożywienia konsumpcji członkowie Rady zwracali uwagę na wciąż niską dynamikę dochodów do dyspozycji, ograniczającą wzrost wydatków gospodarstw domowych.
"Jednocześnie niektórzy członkowie Rady oceniali, że niska inflacja oraz stopniowa poprawa sytuacji na rynku pracy będą w nadchodzących kwartałach oddziaływać w kierunku pobudzenia spożycia indywidualnego" - napisano.
Jak głoszą minutes omawiając perspektywy kształtowania się handlu zagranicznego, część członków Rady podkreślała, że niskie koszty pracy w Polsce nadal sprzyjają wysokiej konkurencyjności cenowej polskich dóbr za granicą, a przez to wzrostowi eksportu.
"Korzystne perspektywy dla eksportu wspiera także przewidywane przyspieszenie dynamiki aktywności u głównych partnerów handlowych Polski, widoczne w rewizjach w górę prognoz wzrostu ich PKB. Jednocześnie niektórzy członkowie Rady wskazywali, że przyspieszenie importu związane z prognozowanym ożywieniem inwestycji będzie oddziaływać w kierunku obniżenia wkładu eksportu netto do wzrostu PKB" - napisano.
AKCJA KREDYTOWA
W minutes czytamy, że analizując wzrost akcji kredytowej część członków Rady zwracała uwagę, że jest on wciąż niewielki.
"W szczególności niska pozostaje dynamika kredytu inwestycyjnego dla firm, co - zdaniem tych członków Rady - świadczy o nadal dużej awersji do ryzyka zarówno banków, jak i przedsiębiorstw. Niektórzy członkowie Rady podkreślali jednak, że dynamika kredytu dla sektora prywatnego przyspiesza. Wskazywali oni w szczególności na rosnącą dostępność kredytu dla firm, widoczną we wzroście odsetka zaakceptowanych wniosków kredytowych" - napisano.
"W kontekście oczekiwanego w kolejnych kwartałach ożywienia aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw będzie to oddziaływało w kierunku ożywienia akcji kredytowej dla tego sektora, zwłaszcza wobec deklarowanego przez banki łagodzenia kryteriów udzielania niektórych kredytów" - dodano.
RYNEK PRACY A INFLACJA
Jak wynika z opisu dyskusji w kontekście wpływu sytuacji na rynku pracy na inflację część członków Rady podkreślała, że wciąż wysoka stopa bezrobocia hamuje zarówno presję kosztową (poprzez ograniczanie presji płacowej), jak i popytową (poprzez zmniejszanie dochodów do dyspozycji).
"Członkowie ci wskazywali na utrzymywanie się od kilku lat niskiej dynamiki wynagrodzeń oraz jednostkowych kosztów pracy. Niektórzy członkowie Rady oceniali przy tym, że także w perspektywie kolejnych kwartałów wzrost jednostkowych kosztów pracy powinien pozostać niski" - napisano.
"Inni członkowie Rady argumentowali, że w reakcji na poprawiającą się koniunkturę presja płacowa może pojawić się dość szybko, stąd tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy w krótkim czasie może się wyraźnie zwiększyć" - dodano.(PAP
jba/ osz/