Trwa ładowanie...
d1kpgt0

Pengab wzrósł o 2,4 pkt m/m do 24,9 pkt w kwietniu

Warszawa, 27.04.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2,4 pkt m/m do 24,9 pkt w kwietniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 21,9 pkt.

Share
d1kpgt0

"W kwietniu indeks Pengab m/m wzrósł o 2,4 pkt do poziomu 24,9 pkt. Zmiana jest spowodowana poprawą indeksu ocen, ale także wzrostem indeksu wyprzedzającego m/m o 2,5 pkt. Poprawa obu indeksów była możliwa dzięki korzystnym informacjom z rynku depozytów zarówno bieżących jak i terminowych osób prywatnych, a także przedsiębiorstw" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 2,3 pkt w skali miesiąca do 22,3 pkt w kwietniu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 2,5 pkt do 27,4 pkt.

"Na rynkach kredytowych nie odnotowano m/m wzrostu aktywności klientów. W bieżącym kwartale przewidywane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego umocnienie trendów wzrostowych na podstawowych rynkach produktowych. Przewidywana jest także powolna poprawa sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - wskazał też Idzik.

d1kpgt0

Po gwałtownym wzroście w marcu, wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych nieznacznie się obniżył (spadek o 4 pkt proc.), podano w "Monitorze".

"W przypadku wskaźnika prognoz obserwujemy pierwszy od początku roku spadek (-6 pkt proc.). Na poziomie szczegółowym obserwujemy spadek salda kredytów samochodowych (-11 p. p.), kredytów konsumpcyjnych (-7 pkt proc.) oraz kredytów mieszkaniowych (-5 pkt proc.). Wzrosło natomiast saldo kredytów zagrożonych (+5 pkt proc.)" - czytamy w materiale.

Jeśli chodzi o rynek depozytów gospodarstw domowych, to zarówno wskaźnik ocen, jak i wskaźnik prognoz utrzymują poziom zbliżony do marcowego pomiaru. Wskaźnik ocen wzrósł o 1 pkt proc., natomiast wskaźnik prognoz nie zmienił się. Na poziomie szczegółowym obserwujemy nieznaczny wzrost salda depozytów bieżących i terminowych gospodarstw domowych.

W przypadku kredytów podmiotów gospodarczych kwiecień nie przyniósł znacznych wahań wskaźników prognoz i ocen, po wcześniejszej tendencji wzrostowej. Oba te wskaźniki obniżyły się o 1 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek salda kredytów obrotowych o 11 pkt proc. w stosunku do marca, wskazał TNS Polska.

d1kpgt0

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych spadł o 3 pkt proc., w przeciwieństwie do wskaźnika prognoz, który od stycznia kontynuuje wzrost (w stosunku do marca wzrost wyniósł 5 pkt proc.). Saldo depozytów bieżących przedsiębiorstw nie zmieniło się, obserwujemy natomiast spadek salda depozytów terminowych o 8 pkt proc. m/m, podano także "Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w kwietniu to: spadek salda kredytów inwestycyjnych i obrotowych przedsiębiorstw o 5 pkt proc., wzrost salda lokat długoterminowych przedsiębiorców o 5 pkt proc. oraz wzrost salda lokal długoterminowych osób indywidualnych o 3 pkt proc." - czytamy dalej.

"Wskaźniki prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju nie uległy dużym wahaniom w stosunku do ubiegłego miesiąca. W przypadku wskaźnika sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych odnotowano wzrost o 2 pkt proc., a wskaźnik sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju obniżył się o 1 pkt proc." - napisano także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 6 a 22 kwietnia. W badaniu wzięło udział 178 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d1kpgt0

Podziel się opinią

Share
d1kpgt0
d1kpgt0