Pensje Polaków rosną w zbyt szybkim tempie
Pracownicy zarabiają coraz więcej - pisze "Puls Biznesu". Ekonomiści nie są dyplomatami — ich zdaniem tempo wzrostu płac jest zbyt wysokie.
Płace powinny rosnąć wolniej — takie zdanie z punktu widzenia każdego pracownika jest sporym nadużyciem i budzi zrozumiałe oburzenie. W przeliczeniu na euro nasze wynagrodzenia są nadal jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Ale gospodarka rządzi się swoimi prawami, a te mówią jasno — obecne wysokie tempo wzrostu płac zagraża równowadze makroekonomicznej i będzie nas sporo kosztować. Wszystkich — i pracowników, i pracodawców.
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Poradnik emigranta |
| --- |
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Poradnik emigranta |
W całym pierwszym półroczu 2008 r. przeciętna roczna dynamika płac wyniosła 11,7 proc. Takiej połówki roku jeszcze w obecnej dekadzie nie widzieliśmy.
Coraz częściej pojawiają się głosy, że za wzrostem wynagrodzeń stoi też tzw. efekt drugiej rundy. Jest to swoista spirala - rosną pensje, przez co ceny w sklepach są coraz wyższe, a to stanowi kolejny argument do żądania dalszego podnoszenia płac. Czy mamy z tym zjawiskiem do czynienia obecnie? Coraz wyraźniej sugerują to dane o inflacji. W czerwcu wyniosła 4,6 proc. - najwięcej od prawie czterech lat.
_ Niestety, żadne dane nie pokazują, jak duża część wzrostu płac bierze się z tego, że pracownicy mają coraz silniejszy argument w postaci inflacji. Jeżeli jednak w negocjacjach płacowych ta kwestia często się pojawia, to płace będą rosły jeszcze długo _ - uważa Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.
Taki scenariusz jest groźny dla gospodarki, bo inflacja już dziś jest wysoka, a szybko rosnące płace dodatkowo ją stymulują. Polacy mają coraz więcej pieniędzy, których część przeznaczają na konsumpcję, co ponownie wspiera wzrost cen. I spirala się nakręca.
Więcej na ten temat w "Pulsie Biznesu".