Trwa ładowanie...
d1oxy4t
badanie

Pentor: w lipcu pogorszenie nastrojów konsumentów

W lipcu, po trzech miesiącach stopniowej poprawy, nastąpiło znaczące pogorszenie poziomu optymizmu konsumentów - podał instytut Pentor.
Share
d1oxy4t

"W porównaniu z czerwcem br. indeks optymizmu (Penkon) obniżył się o 9,5 pkt i aktualnie wynosi - 21,5, powracając do stanu z kwietnia br. Na pocieszenie pozostaje, że nadal jest korzystniejszy, aniżeli w lutym i marcu, kiedy odnotowaliśmy najniższe odczyty w ostatnich kilku latach" - napisano w komentarzu.

Wskaźnik ocen bieżących pogorszył się o 12 pkt (z -26,2 do -38,2), natomiast wskaźnik wyprzedzający spadł o 6 pkt. (z -0,9 do -6,9). W sumie segment optymistów zmalał o 4 pkt. proc.( z 26 do 22), szeregi pesymistów wzrosły o 6 pkt. proc. (z 31 do 37), a 40 proc. (o 3 pkt. mniej niż przed miesiącem) stanowią sceptycy, mający ambiwalentne zdanie o stanie i perspektywach gospodarki oraz o swoich finansach osobistych.

"Pogorszenie nastrojów ekonomicznych jest o tyle symptomatyczne, że miesiące wakacyjne zazwyczaj sprzyjały poprawie klimatu wśród konsumentów. Są jednak co najmniej dwa powody mogące tłumaczyć odnotowane pogorszenie" - napisano.

d1oxy4t

Zdaniem Pentora pierwszym jest sytuacja powodziowa w województwach południowych.

"Znajduje to potwierdzenie w spadku wartości indeksu Penkon, który dla regionu południowego wyniósł ponad 30 pkt. (spadek z 5 do -25,3 pkt). Równie duży spadek wystąpił jednak także w regionie północno-wschodnim, czego skutkami powodzi tłumaczyć się nie da" - napisano.

Drugim powodem może być publiczna debata nad stanem finansów państwa i obawami, zwłaszcza emerytów i rencistów oraz osób w wieku przedemerytalnym, że zagrożone mogą być świadczenia społeczne.

"W każdym razie dyskusja nad zmianami w budżecie uzmysłowiła części opinii publicznej, że - wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządzących - światowy kryzys gospodarczy Polski nie omija i wszyscy ponosimy jego skutki. Pogorszenie nastrojów będzie z pewnością hamowało apetyty konsumenckie i wzmagało skłonność do oszczędzania, ale bardziej to dotyczy grup o mniejszej sile nabywczej niż grup o dochodach ponad przeciętnych" - napisano.

d1oxy4t

Podziel się opinią

Share
d1oxy4t
d1oxy4t