Perma-Fix Medical pozyskała 2,75 mln USD z emisji akcji do inwestorów w Europie

Warszawa, 11.08.2014 (ISBnews) - Perma-Fix Medical, spółka zależna notowanej na amerykańskim rynku Nasdaq - Perma-Fix Environmental Services, Inc., pozyskała ok. 2,75 mln USD (8,25 mln zł) z emisji akcji skierowanej do inwestorów z Europy, podał Dom Maklerski WDM, który pełnił rolę oferującego w ramach emisji akcji oraz głównego doradcy finansowego.

11.08.2014 13:47

"Oferta akcji Perma-Fix Medical obejmowała emisję 250 tys. akcji po cenie 33 zł. Akcje nabyło 10 inwestorów, głównie instytucjonalnych. Akcje nabyły również fundusze zarządzane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych z aktywami pod zarządzaniem jednymi z najwyższych w Polsce" - czytamy w komunikacie.

"W początkach bieżącego roku, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zarówno w Europie jak i w Ameryce Północnej naszą technologią pozyskiwania izotopów medycznych, podjęliśmy strategiczną decyzję wydzielenia tej technologii do spółki publicznej notowanej na rynku NewConnect. Dzięki pozyskanemu finansowaniu Perma-Fix Medical jest obecnie bardzo dobrze przygotowana, aby z sukcesem zrealizować cele strategiczne" - powiedział przyszły prezes Perma-Fix Medical dr. Louis F. Centofanti, cytowany w komunikacie.

Dodał, że obecnie gdy technologia wytwarzania izotopów medycznych spółki została zweryfikowana i potwierdzona przez wiodące instytuty badawcze w Europie i Stanach Zjednoczonych, zamierza rozpocząć działania zmierzające do uzyskania zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz pozwoleń w Unii Europejskiej.

"Jesteśmy w trakcie aktywnych rozmów z wieloma potencjalnymi partnerami strategicznymi. Z wielką nadzieją patrzymy na rozwój naszej działalności w Polsce, jako że postrzegamy Polskę jako idealną bazę dla naszych operacji w Europie" - dodał Centofanti.

"Niezmiernie cieszymy się z możliwości współpracy z panem Centofanti i całym zespołem Perma-Fix, jak również, że możemy wspierać spółkę przy wprowadzeniu na rynek tej przełomowej technologii. Proces technologiczny Perma-Fix ma potencjał aby całkowicie zmienić łańcuch dostaw izotopów medycznych w Europie, Ameryce Północnej i na całym świecie. Proces jest tańszy i może być z łatwością wdrożony przy wykorzystaniu standardowych reaktorów badawczych i komercyjnych, co powinno przyczynić się do znaczącego zmniejszenia niedoborów w dostawach izotopów na całym świecie" - wskazał członek zarządu WDM Capital USA, LLC Wojciech Gudaszewski, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że technologia Perma-Fix, jako że nie wykorzystuje do produkcji izotopów medycznych uranu, niesie ze sobą zalety dla środowiska naturalnego dzięki zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

"Biorąc pod uwagę zalety komercyjne, środowiskowe i polityczne technologii Perma-Fix, uważamy że spółka ma duże szanse pozyskać znaczące dotacje z Unii Europejskiej" - stwierdził Gudaszewski.

Tc-99 jest najpowszechniej używanym do celów medycznych izotopem na świecie. Izotop Tc-99 ma zastosowanie w zabiegach obrazowania narządów wewnętrznych oraz wykorzystywany jest w 80-85% zabiegów diagnostycznych z wykorzystaniem pierwiastków radioaktywnych, których to liczba corocznie wynosi 25 milionów. Najpowszechniej przeprowadzane zabiegi to: obrazowanie serca; diagnostyka nowotworów; obrazowanie kości; diagnostyka chorób układu pokarmowego; obrazowanie: mózgu, nerek, trzustki oraz diagnostyka infekcji organizmu. Zakłada się, że wartość rynku izotopów radioaktywnych w samej tylko Europie osiągnie 1,6 miliarda USD w roku 2017 w porównaniu z poziomem 1,1 miliarda USD w roku 2012.

Prawie całe światowe dostawy izotopów pochodzą z reakcji rozszczepienia wysoko wzbogaconego uranu (HEU) przeprowadzanych w niewielu wysoce wyspecjalizowanych reaktorach jądrowych. Obecna metoda pozyskiwania izotopów jest kosztowna, i przez to iż do jej produkcji wykorzystywany jest uran - często dochodzi do znaczących niedoborów w dostawach izotopów na całym świecie co powoduje utrudnienia w sektorze usług medycznych. Spodziewa się, że planowane zamknięcie reaktora jądrowego National Research Universal w Kanadzie w 2016 roku oraz reaktora jądrowego OSIRIS we Francji w 2018 r. będzie miało duży wpływ na pozyskiwanie oraz dostawy izotopów. Obecna metoda pozyskiwania izotopów niesie również ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Technologia rozwijana przez Perma-Fix Medical ma w ocenie spółki potencjał rozwiązać powyższe problemy i stać się standardem w branży. Wykorzystuje molibden, powszechnie wykorzystywany metal, do wyprodukowania Mo-99 (poprzez aktywację neutronową), które następnie rozpada się na Tc-99m. Nowy proces pozyskiwania izotopów obejmuje kompletny cykl technologiczny, począwszy od reaktora do dostawy izotopów do placówek medycznych i może być z łatwością wdrożony na całym świecie przy wykorzystaniu standardowych reaktorów badawczych i komercyjnych, eliminując tym samym potrzebę wykorzystania reaktorów o specjalnym przeznaczeniu.

Perma-Fix odkryła innowacyjną żywicę, odporną na promieniowanie, która jest w stanie wiązać duże ilości Molibdenu, a jednocześnie uwalniać prawie 90% Tc-99m. Żywica uzupełniona o aktywowany neutronowo Mo-99 jest umieszczana w generatorze Technetu, gdzie dolewana jest sól fizjologiczna. Otrzymany eluent zawiera Tc-99m, który spełnia standardy USP i EUP dla Technetu.

Perma-Fix Medical jest podmiotem zależnym spółki giełdowej Perma-Fix Environmental Services, notowanej na rynku Nasdaq. Spółka powstała w celu opracowania nowej technologii pozyskiwania Technetium-99 (Tc-99m), najczęściej używanego do celów medycznych izotopu na całym świecie, uzyskania zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz innych formalnych pozwoleń, oraz komercjalizacji tej technologii.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)