Trwa ładowanie...
energetyka
17-05-2013 14:55

PERN i Transnieft przedłużyły umowę o współpracy

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjski koncern naftowy Transnieft przedłużyły na dalsze 5 lat "Porozumienie o wzajemnym zrozumieniu i współpracy". Określa ono zasady współpracy w zakresie eksploatacji rurociągów.

PERN i Transnieft przedłużyły umowę o współpracyŹródło: AFP
d21m6z9
d21m6z9

Jak podał w piątek PERN, zawarte w 2009 r. porozumienie obejmuje m.in. wymianę informacji, dotyczących procesu transportu ropy naftowej, w tym perspektyw współpracy w zakresie "stabilnego transportu" surowca.

PERN poinformował PAP, że przedłużenie porozumienia, które jest dokumentem o charakterze technicznym, podpisano 16 maja.

PERN i Transnieft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport - spółkę z grupy PERN - do innych odbiorców zagranicznych.

d21m6z9

Porozumienie PERN i Transnieftu dotyczy m.in. wymiany informacji na temat bezpieczeństwa funkcjonowania magistrali, występowania sytuacji kryzysowych, a także stanu technicznego infrastruktury i organizacji transportu ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do krajów trzecich oraz zasad wdrażania opracowań innowacyjnych.

- Intencją towarzyszącą podpisaniu porozumienia było zapewnienie właściwych warunków współpracy w zakresie dalszej eksploatacji rurociągu "Przyjaźń" i utrzymanie jego roli, jako głównej drogi zaopatrzenia rafinerii polskich i niemieckich w ropę z kierunku wschodniego - podkreślił w piątek rzecznik PERN Roman Góralski.

Ocenił przy tym, że "im lepsza współpraca między operatorami (rurociągu +Przyjaźń+ - PAP) w poszczególnych krajach, tym bardziej optymalne i bezpieczniejsze będzie funkcjonowanie całej magistrali".

Góralski powiedział PAP, że przedłużone przez PERN i Transnieft "Porozumienie o wzajemnym zrozumieniu i współpracy" będzie obowiązywało przez 5 lat, a jeżeli w tym czasie strony nie postanowią inaczej, zostanie przedłużone na czas nieokreślony.

d21m6z9

PERN i Transnieft podpisały "Porozumienie o wzajemnym zrozumieniu i współpracy" we wrześniu 2009 r. Umowa zawarta została wtedy na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze jej rozwiązania.

W ramach porozumienia powołano specjalną grupę roboczą PERN i Transnieft do koordynowania realizacji zadań wynikających z umowy między spółkami. Pierwsze spotkanie tej grupy odbyło się w Moskwie pod koniec 2009 r., a ostatnie w kwietniu 2012 r. w Adamowie przy granicy z Białorusią, gdzie rozpoczyna się polski odcinek rurociągu "Przyjaźń", a PERN ma swoją bazę magazynową.

PERN "Przyjaźń" jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

PERN zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.

Transnieft to państwowa spółka zarządzająca w Rosji siecią około 70 tys. km rurociągów i transportująca 93 proc. wydobywanej tam ropy naftowej.

d21m6z9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21m6z9