Trwa ładowanie...
d2qxow5

PERN planuje powiększenie swej grupy kapitałowej

21.01. Płock (PAP) - Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" planuje inwestycje kapitałowe i przejęcia nowych podmiotów. Do końca stycznia zostanie...

d2qxow5
d2qxow5

21.01. Płock (PAP) - Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" planuje inwestycje kapitałowe i przejęcia nowych podmiotów. Do końca stycznia zostanie opublikowana zaktualizowana strategia spółki - poinformował PAP prezes PERN Robert Soszyński.

W listopadzie 2009 r., zgodnie ze strategią rządową, PERN na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Skarbu Państwa przejął spółkę Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP), która zajmuje się składowaniem paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych oraz ich dystrybucją na potrzeby bieżącej konsumpcji.

"Myślimy o kolejnych przejęciach, tak jak stało się to z OLPP, jak również o wspólnym przedsięwzięciu z partnerem zagranicznym w Porcie Gdańskim" - powiedział PAP prezes PERN.

Soszyński zastrzegając, iż na razie nie może podać szczegółów, uściślił, iż przejęcia obejmowałyby mniejsze spółki, które mogłyby stać się częścią grupy kapitałowej PERN z uwagi na posiadaną infrastrukturę lub profil działalności, a w przypadku inwestycji związanej z Portem Gdańskim chodziłoby o powołanie spółki z udziałem PERN.

d2qxow5

Prezes PERN powiedział, iż jeszcze w styczniu Ministerstwo Skarbu Państwa otrzyma zaktualizowaną strategię spółki, uwzględniającą m.in. przejęcie OLPP. "W jakimś sensie będzie to suma strategii PERN i OLPP, ale obecnie za wcześnie jest, by podać szczegóły. Najpierw strategię przekażemy właścicielowi, czyli Ministerstwu Skarbu Państwa" - zaznaczył Soszyński.

PERN informował kilka miesięcy temu, iż przygotowuje projekt budowy w Gdańsku bazy magazynowo-przeładunkowej o pojemności 600-800 tys. metrów sześciennych ropy naftowej i paliw gotowych z perspektywą realizacji niewykraczającą poza 2012 r. i prowadzi w tej sprawie negocjacje z poważnym partnerem zagranicznym.

Inwestycja ta miałaby zapewnić spółce swobodniejsze operowanie przepływami surowca. Wcześniej, bo jeszcze w 2008 r., PERN przygotowywał się do przejęcia od Skarbu Państwa udziałów w gdańskim Siarkopolu (SP posiada tam 100 proc. akcji), spółce zajmującej się przeładunkiem i magazynowaniem towarów, głównie siarki, ale także oleju napędowego i opałowego. Później projekt zawieszono.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Zajmuje się transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej i paliw płynnych. Tłoczy ropę z Rosji do polskich rafinerii PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. PERN przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. (PAP)

mb/ drag/ bk/ asa/

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5