Perspektywa sektora bankowego w regionie CEE w '14 "stabilna choć ponura" - Fitch (opinia)
18.12. Warszawa (PAP) - Fitch ocenia, że perspektywa sektora bankowego w Europie Środkowo-Wschodniej jest nadal stabilna, choć cieniem kładzie się na niej kruchość ożywienia...
18.12.2013 | aktual.: 18.12.2013 11:53
18.12. Warszawa (PAP) - Fitch ocenia, że perspektywa sektora bankowego w Europie Środkowo-Wschodniej jest nadal stabilna, choć cieniem kładzie się na niej kruchość ożywienia gospodarczego oraz problem jakości aktywów w niektórych krajach - podała agencja w komunikacie.
Zdaniem analityków agencji Fitch, ogólna perspektywa sektora bankowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje "stabilna lecz ponura", biorąc pod uwagę fakt, że na słabszych rynkach regionu ożywienie gospodarcze jest nadal kruche i utrzymuje się problem jakości aktywów.
"Bilans ryzyk pozostaje negatywny na Węgrzech oraz w Rumunii, Fitch oczekuje także, że negatywne tendencje będą kontynuowane w Bułgarii i Chorwacji, podczas gdy w Polsce, Czechach i na Słowacji banki powinny ponownie mieć przewagę nad spółkami porównywalnymi z regionu" - napisano w komunikacie.
Fitch spodziewa się ożywienia gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej w 2014 r., co powinno w dalszym ciągu stabilizować sektor bankowy w regionie. Analitycy agencji zaznaczyli jednocześnie, że ożywienie jest nadal kruche i w znacznym stopniu zależy od czynników zewnętrznych.
Dodali, że ożywienie akcji kredytowej będzie silnie powiązane z ożywieniem gospodarczym i będzie się wahać w zależności od kraju.
"Umiarkowany wzrost akcji kredytowej, który został już zarejestrowany w krajach, które okazały się bardziej odporne w ostatnich latach (Polska, Czechy i Słowacja) powinien być kontynuowany. Wzrost akcji kredytowej w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej może być w najlepszym przypadku powolny, blokowany przez słaby popyt i ostrożną podaż" - podano w komunikacie.
Fitch podał, że ratingi IDR banków regionu CEE mogą zostać obniżone, jeśli ratingi ich właścicieli znajdą się pod presją, np. ze względu na osłabienie gospodarek strefy euro. Dodali, że podwyższenie ratingów lub zmiana ich perspektywy na pozytywną jest w większości przypadków mało prawdopodobna. (PAP)
jow/ osz/