Trwa ładowanie...
d3peesc
21-10-2010 11:36

Perspektywy dla funta coraz gorsze

Wprowadzenie drastycznych cięć w wydatkach budżetowych potwierdził wczoraj brytyjski minister finansów George Osborne. Mają one spowodować ograniczenie deficytu budżetowego z 11 do 2% PKB w ciągu najbliższych pięciu lat.

d3peesc
d3peesc

Wprowadzenie drastycznych cięć w wydatkach budżetowych potwierdził wczoraj brytyjski minister finansów George Osborne. Mają one spowodować ograniczenie deficytu budżetowego z 11 do 2% PKB w ciągu najbliższych pięciu lat.

Niewątpliwie jednak negatywne skutki takiego posunięcia również wystąpią. Pomijając liczne strajki społeczeństwa przeciwko likwidacji miejsc pracy, podwyższeniu wieku emerytalnego oraz obniżeniu wydatków socjalnych (bo na tym mają polegać cięcia w budżecie), istnieje groźba powrotu recesji. A jeśli nawet recesja nie wystąpi to wzrost przez długi czas nie będzie dużo wyższy od zera.

Informacja ta powinna zdecydowanie zmienić sentyment inwestorów do funta. Chociaż sentyment do dolara, w obliczu perspektyw wysokiej jego podaży w najbliższym czasie, również jest wysoce negatywny, to niewykluczone, że będziemy mieli do czynienia ze zmianą trendu na parze GBPUSD.

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy silną przecenę dolara. Po wcześniejszej jego aprecjacji, spowodowanej podwyżką stóp procentowych w Chinach, inwestorzy na chłodno podeszli do tej informacji i ostatecznie została ona zdyskontowana neutralnie w notowaniach głównej pary walutowej. Perspektywa zmiany trendów zarówno na rynkach akcji, jak również na rynku walutowym znacznie sie oddaliła. W najbliższym czasie dolar będzie pozostawał pod silną presją i jego dalsza przecena jest wysoce prawdopodobna.

d3peesc

Najważniejszą publikacją makroekonomiczną w dniu dzisiejszym będą nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożone w poprzednim tygodniu. Podane zostaną o 14:30. Ponadto warto zwrócić uwagę na indeks optymizmu w sektorze przemysłowym w Filadelfii publikowany przez Fed o godzinie 16.

EURPLN

Wczorajsze osłabienie dolara nie wpłynęło istotnie na ruchy kursu EURPLN. Chociaż niewątpliwie delikatna aprecjacja złotego w stosunku do euro miała właśnie tam swoją przyczynę. W dłuższym okresie główna para złotowa cały czas znajduje się w lekko zniżkującym kanale, którego ograniczeniami są 3.89 od dołu oraz 4.00 od góry. Dzisiaj przedstawiony zostanie protokół z ostatniego posiedzenia RPP, który być może powie nam nieco więcej na temat możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. Zostanie on podany do wiadomości około godziny 14.

EURUSD
Wtorkowe silne spadki na EURUSD zostały wczoraj zneutralizowane i kurs wspiął się do punktu, w którym zakończyły się poniedziałkowe notowania. Tam napotkał silny opór 1.4000 i wzrosty zostały zahamowane. Dzisiaj nad ranem główna para walutowa dostała jednak kolejny impuls do ruchu na północ w postaci lepszych od oczekiwań indeksów PMI w Niemczech. Przebicie w ten sposób poziomu 1.4000 jest sygnałem do wzrostów w kierunku maksimum z poprzedniego tygodnia, usytuowanego na wysokości 1.4158.

GBPUSD

Wczoraj początkowo funt podążał śladem euro i odrobił część wcześniejszych strat w stosunku do dolara. Później jednak informacje o cięciach w budżecie opisywane wyżej, przyczyniły się do kolejnych spadków. Dzisiaj opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii również nie były korzystne dla funta. Ciekawą strategią inwestycyjną może być sprzedaż GBPUSD przy jednoczesnym kupnie EURUSD. Pozycje te są historycznie wysoce ujemnie skorelowane, co zmniejsza ryzyko inwestycyjne do minimum, a jednocześnie da się zauważyć, że w przypadku wzrostów dużo lepiej reaguje para EURUSD.

d3peesc

USDCAD

Ukształtowanie sie trzyfalowej korekty trendu spadkowego i zatrzymanie się jej w okolicach silnych oporów na wysokości 1.0371, może oznaczać, iż w najbliższym czasie znowu obserwować będziemy spadki kursu USDCAD. Tym bardziej, że wczoraj przebite zostało wsparcie na poziomie 1.0231. Nie należy również zapominać o sentymencie do dolara amerykańskiego, który panuje w ostatnim czasie. Wszystko wskazuje więc na to, że parytet 1:1 na tej parze walutowej wkrótce będzie osiągnięty po raz kolejny . Wcześniej wsparciem powinien być poziom 1.0070.
Kamil Rozszczypała, IDM SA

d3peesc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3peesc