Trwa ładowanie...
d4y7wnj

Petrolinvest podpisał z CNPC porozumienie ws. inwestycji chińczyków w OTG

04.01. Warszawa (PAP) - Petrolinvest podpisał z China National Petroleum Corporation (CNPC) porozumienie ws. zamiaru dokonania przez CNPC inwestycji kapitałowej w kazachską spółkę...

Share
d4y7wnj

04.01. Warszawa (PAP) - Petrolinvest podpisał z China National Petroleum Corporation (CNPC) porozumienie ws. zamiaru dokonania przez CNPC inwestycji kapitałowej w kazachską spółkę zależną Petrolinvestu, OTG - poinformował Petrolinvest w komunikacie.

W komunikacie podano, że inwestycja odbędzie się na warunkach, które zostaną uzgodnione przez strony.

Spółka OTG posiada koncesję na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów obejmującą obszar położony w północnej części Kazachstanu i obejmujący m.in. struktury geologiczne Koblandy, Shyrak, Ayganym, Bestau oraz Tamdy.

Zasoby perspektywiczne koncesji OTG zostały oszacowane przez niezależnego eksperta McDaniel & Associates Consultants na 1,9 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a sama wartość zasobów perspektywicznych koncesji została wyceniona na 2,3 mld USD.

d4y7wnj

CNPC jest największym chińskim koncernem paliwowym i jednym z czołowych koncernów energetycznych na świecie. Posiada aktywa poszukiwacze i wydobywcze ropy i gazu w ponad 30 krajach świata. Uzyskuje dzienne wydobycie ropy naftowej na poziomie ok. 3 mln baryłek oraz gazu naturalnego na poziomie ok. 240 mln metrów sześciennych. Jest też głównym akcjonariuszem koncernu PetroChina, największego chińskiego producenta ropy i gazu, notowanego na giełdach w Nowym Jorku, Hong Kongu oraz Szanghaju.

W komunikacie napisano, że w Kazachstanie koncern jest obecny od 1997 roku i prowadzi wydobycie na pięciu złożach. Jest też zaangażowany w budowę i zarządzanie ropociągami i gazociągami łączącymi Kazachstan z Chinami. Ponadto, CNPC jest wraz z KazMunaiGaz udziałowcem spółki PetroKazakhstan prowadzącej działalność wydobywczą na terenie Kazachstanu.

W 2011 roku przychody CNPC wyniosły ponad 350 mld USD, a zysk netto ponad 16 mld USD. (PAP)

mto/ ana/

d4y7wnj

Podziel się opinią

Share
d4y7wnj
d4y7wnj