Trwa ładowanie...
d4fnxwx

Pfleiderer Grajewo liczy na finalizację przejęcia Pfleiderer GmbH do końca roku

Warszawa, 30.09.2015 (ISBnews) - Pfleiderer Grajewo ogłosił decyzję o przeprowadzeniu transakcji przejęcia Pfleiderer GmbH - tj. Segmentu Zachodniego. W zależności od warunków na rynku kapitałowym, oczekuje, że transakcja zostanie zamknięta pod koniec bieżącego roku, poinformował CEO Grupy Pfleiderer Michael Wolff.

Share
d4fnxwx

"Dzięki istotnej poprawie profilu finansowego i struktury organizacyjnej Segmentu Zachodniego oraz Wschodniego, jesteśmy w stanie sprawdzić nowe możliwości osiągania synergii i wzrostu. Wierzymy, że pełna integracja pozwoli nam skutecznie wykorzystać uzupełniające się wzajemnie mocne strony Segmentu Zachodniego i Wschodniego" - powiedział Wolff, cytowany w komunikacie.

Dodał, że transakcja ta ma być ostatnim dużym krokiem w procesie budowy wiodącego, w pełni zintegrowanego producenta wyrobów drewnopochodnych o sprzedaży sięgającej ok. 1 mld euro rocznie i zatrudniającego 3300 osób. Struktura transakcji ma także na celu zapewnienie połączonej firmie szerszego dostępu do finansowania i poprawę jej profilu jako spółki publicznej, zaznaczył prezes.

"Oferta obejmować będzie ofertę publiczną do 40 mln nowych akcji wyemitowanych przez Pfleiderer Grajewo, a także potencjalnie ofertę prywatną akcji istniejących Pfleiderer Grajewo posiadanych pośrednio przez Atlantik S.A." - czytamy w komunikacie.

d4fnxwx

Akcje nowej emisji zostaną zaoferowane publicznie istniejącym akcjonariuszom Pfleiderer Grajewo oraz inwestorom instytucjonalnym w Polsce, a ograniczone działania marketingowe mogą również zostać podjęte wśród wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Oferta publiczna akcji Pfleiderer Grajewo nie będzie prowadzona poza Polską, podano również.

"Obecni akcjonariusze Pfleiderer Grajewo, którzy zdecydują się zapisać na nowe akcje, skorzystają z priorytetowego przydziału akcji, który zapobiegnie rozwodnieniu posiadanego przez nich udziału wskutek podwyższenia kapitału zakładowego. Pośredni kontrolujący udziałowiec Pfleiderer Grajewo - Atlantik S.A. poinformował Pfleiderer Grajewo, że nie zamierza obejmować akcji w podwyższonym kapitale zakładowym i może sprzedać posiadane przez siebie akcje. W rezultacie oczekuje się znacznego wzrostu liczby akcji firmy pozostających w wolnym obrocie, co może potencjalnie prowadzić do większej płynności akcji" - wskazano również.

Zarząd Pfleiderer Grajewo zamierza zaproponować politykę dywidendy z docelowym wskaźnikiem wypłaty dywidendy na poziomie 25-50% zysku netto połączonej Grupy, rozpoczynając od ogłoszenia wyników za rok obrotowy 2016, w zależności od spełnienia licznych warunków - m.in. Pfleiderer Grajewo musi wygenerować wystarczający zysk netto, by być w stanie wypłacić dywidendę, a warunki wypłaty określone w dokumentach finansowania będą musiały zostać spełnione, podano także.

"Transakcja będzie miała formę odwrotnego przejęcia Pfleiderer GmbH przez Pfleiderer Grajewo. Cena przejęcia Pfleiderer GmbH zostanie ustalona w oparciu o mechanizm ustalania ceny akcji w podwyższonym kapitale zakładowym. W tym celu Pfleiderer Grajewo ustalił wskaźnik względnej wartości przedsiębiorstwa na 56,95% dla Segmentu Zachodniego i 43,05% dla Segmentu Wschodniego w oparciu o liczne parametry, takie jak analiza względnego wkładu obu Segmentów. W odniesieniu do tej wyceny, zarząd Pfleiderer Grajewo otrzymał opinię o godziwości ceny (ang. fairness opinion)" - zaznaczono w informacji.

d4fnxwx

Oprócz finansowania przejęcia Pfleiderer GmbH, Grupa zamierza wykorzystać środki ze sprzedaży akcji, by spłacić istniejące zadłużenie Segmentu Wschodniego, tak by Grupa mogła osiągnąć docelowy poziom 1,5-2,0x wartości wskaźnika zadłużenia finansowego netto do szacowanej wartości skorygowanej EBITDA za rok 2015, podano również.

"Osiągnięcie tego celu zależy od wyników procesu budowania księgi popytu na akcje Pfleiderer Grajewo w ofercie publicznej, a także od licznych innych czynników oraz niepewnych elementów. Przewiduje się standardowy 6-miesięczny okres lock-upu dla spółki oraz akcjonariusza sprzedającego" - czytamy dalej.

Deutsche Bank został finansowym doradcą transakcji, jej indywidualnym globalnym koordynatorem i współprowadzącym księgę popytu, Lazard pełni funkcję doradcy finansowego, a BNP Paribas jest doradcą finansowym i współprowadzącym księgę popytu. Inni współprowadzący księgę popytu to Commerzbank i PKO BP, przy czym PKO BP jest także oferującym. Pozostali członkowie syndykatu to BDM Dom Maklerski, BZ WBK, mBank i Trigon.

Pod koniec 2013 r. Grupa Pfleiderer rozpoczęła nowy program poprawy operacyjnej pod nazwą "Jeden Pfleiderer", który został zorientowany w szczególności na ukierunkowanie synergii Grupy. Strategia integracji Grupy ma na celu ulepszenie produktów, zakładów, sprzedaży i organizacji firmy a także zakłada osiągnięcie synergii o łącznej wartości do 30 mln euro rocznie do końca 2018 r. ?Jeden Pfleiderer" nadal będzie realizować strategię produktów premium. Dodatkowo Grupa zamierza ocenić dalsze możliwości rozwoju na wschodzie i południowym-wschodzie Europy.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych.

(ISBnews)

d4fnxwx

Podziel się opinią

Share
d4fnxwx
d4fnxwx