Trwa ładowanie...
d3pt4oh
03-09-2014 18:01

PGE, Enea, KGHM i Tauron mają umowę ws. polskiego programu jądroweo

Krynica, 03.09.2014 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia podpisały umowę wspólników ws. polskiego programu jądrowego. Na jej mocy Enea, KGHM oraz Tauron odkupią od PGE po 10% udziałów w spółce PGE EJ 1, odpowiedzialnej za wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. Umowa wspólników zobowiązuje strony do ponoszenia - proporcjonalnie do posiadanych udziałów - nakładów inwestycyjnych w ciągu 3 lat. Partnerzy przewidują, że łączne koszty z tego tytułu wyniosą ok. 1 mld zł.

d3pt4oh
d3pt4oh

"Umowa została podpisana na czas nieokreślony, ale w okresie 3 lat planowane są wybór partnera strategicznego, dostawcy technologii, wykonawcy 'pod klucz', dostawcy paliwa oraz pozyskanie finansowania projektu. Funkcjonowanie spółki PGE EJ 1 nie ulega zmianie, nowi będą tylko udziałowcy, co znajdzie także odzwierciedlenie w jej organach" - powiedział wiceprezes PGE Dariusz Marzec, podczas konferencji prasowej.

Według niego wartość 10-proc. pakietu akcji spółki wyniosła 107 mln zł i została wynegocjowana przez wszystkich partnerów.

PGE poinformowało, że obecnie prowadzone są przygotowania w głównych obszarach, które umożliwią uruchomienie zintegrowanego postępowania przetargowego (w jednym przetargu kluczowe elementy projektu jądrowego) na początku przyszłego roku. Uzgadniane są m.in. kwestie trybu jego prowadzenia oraz finalizowane jest podpisanie umowy z inżynierem kontraktu, który będzie wspierał spółkę w postępowaniu oraz w całym cyklu inwestycyjnym.

Warunkiem nabycia udziałów w PGE EJ 1 przez krajowych partnerów biznesowych jest uzyskanie zgody na koncentrację od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek w tej sprawie został złożony 1 sierpnia 2014 r. Partnerzy oczekują, że stanowisko Urzędu powinno być znane jeszcze w tym roku.

d3pt4oh

Decyzja o ich dalszym zaangażowaniu w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej, spodziewana w 2017 r., będzie wynikała m.in. z analizy otoczenia makroekonomicznego, kształtu polityki energetyczno-klimatycznej oraz mechanizmów regulacyjnych, zapewniających ekonomiczną przewidywalność inwestycji.

W końcu 2013 r. Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz jej partnerzy zapowiedzieli, że będą kontynuować prace zmierzające do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, pomimo niespełnienia się warunków zawieszających przewidzianych w parafowanym w dniu 23 września 2013 r. projekcie umowy wspólników w sprawie tego projektu.

Przyjęty pod koniec stycznia rządowy program energetyki jądrowej zakłada uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r.

(ISBnews)

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh