Trwa ładowanie...
d1o9rl2

PGE: spadek zysku EBITDA m.in. ze względu na niższe ceny energii

Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 3,1 mld zł w I półroczu br. - podała we wtorek Polska Grupa Energetyczna. To spadek o 26 proc. względem ub.r. Na wyniki finansowe i operacyjne wpływają niższe ceny energii elektrycznej i wolumeny - wskazuje PGE.

Share
d1o9rl2

"W I półroczu 2016 roku Grupa PGE funkcjonowała na rynku wywierającym presję na wyniki operacyjne ze względu na sytuację na rynkach towarowych - zarówno surowców, jak i energii elektrycznej" - wskazuje cytowany w komunikacie spółki wiceprezes PGE Emil Wojtowicz. Dodaje, że "w ocenie czołowych agencji ratingowych PGE pozostaje najbardziej wiarygodnym koncernem energetycznym na rynku kapitałowym i kredytowym w Polsce i jednym z liderów w regionie".

PGE zaznacza, że "skonsolidowany zysk operacyjny Spółki powiększony o amortyzację (EBITDA)
w I półroczu 2016 r. wyniósł 3,1 mld zł". Wyjaśnia, że spadek o 26 proc. w stosunku do 2015 r. wynika głównie z niższej dyspozycyjności aktywów na węgiel brunatny (kompleksowa modernizacja bloków w Bełchatowie), tym samym mniejszego wolumenu przeznaczonego do sprzedaży, w połączeniu z niższymi realizowanymi cenami energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Z zaprezentowanych danych wynika, że największy udział w zysku EBITDA grupy w I półroczu miał segment energetyki konwencjonalnej osiągając poziom 1,6 mld zł. Z kolei segment dystrybucji osiągnął wynik 1,1 mld zł. Połączone segmenty sprzedaży hurtowej i detalicznej dały 208 mln zł, podobnie jak segment energetyki odnawialnej, który wypracował wynik 205 mln zł. Zysk netto dla akcjonariuszy wyniósł 546 mln zł.

d1o9rl2

W II kw. br. Walne Zgromadzenie zatwierdziło wypłatę w wysokości 0,25 zł na akcję.

Jak przekonuje PGE w komunikacie, grupa konsekwentnie realizuje program inwestycyjny, koncentrując się na trzech głównych placach budowy. Projekt budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole - jak podkreślono - przekroczył 50 proc. zaawansowania. "Wmurowaliśmy także symboliczny kamień węgielny w jeden z fundamentów maszynowni bloku energetycznego w Turowie. Produkcja głównych urządzeń bloku postępuje zgodnie z planem, a na budowie prowadzone są prace ziemne oraz fundamentowe" - czytamy w informacji.

W końcową fazę wkroczyła budowa bloku gazowo-parowego w Gorzowie - jego uruchomienie zaplanowano na IV kw. br.

Zarząd PGE spodziewa się, że w całym 2016 roku wydatki na inwestycje będą nieznacznie niższe, niż w roku ubiegłym i podkreśla, że spółka "jest bardzo dobrze przygotowana do dalszej realizacji swoich strategicznych celów inwestycyjnych dzięki przepływom z bieżącej działalności operacyjnej oraz mając do dyspozycji zabezpieczone zewnętrzne źródła finansowania".

d1o9rl2

Nakłady na inwestycje w I półroczu 2016 r. wyniosły 3,7 mld zł i były o 11 proc. wyższe niż przed rokiem, a 2,4 mld zł z tej kwoty zostało przeznaczone na nowe projekty.

PGE realizuje także program modernizacji istniejących bloków m.in. w Elektrowni Bełchatów i Elektrowni Turów.

Grupa zaznaczyła w informacji, że oczekuje "na ostateczne ustalenia dotyczące kształtu rynku mocy w Polsce".

"Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem prace legislacyjne nad tym projektem powinny zakończyć się do końca bieżącego roku. Zdaniem PGE rozwiązania zakładające płatność zarówno za energię jak i dostępną moc, wydają się najbardziej odpowiednie z punktu widzenia stabilności i niezawodności systemu" - czytamy.

PGE zapowiedziało prezentację zaktualizowanej strategii grupy we wrześniu br.

d1o9rl2

Podziel się opinią

Share
d1o9rl2
d1o9rl2