PGE: w ciągu kilku miesięcy opcje finansowania elektrowni jądrowej

PGE w ciągu kilku miesięcy przygotuje opcje finansowania budowy elektrowni jądrowej. Prawdopodobnie w 2013 r. będzie szukać partnerów strategicznych - poinformował PAP wiceprezes PGE Wojciech Ostrowski. Zainteresowanie projektem podtrzymują Enea i Tauron.

- W ciągu kilku miesięcy przygotujemy scenariusze, jakie są możliwe opcje finansowania budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP Ostrowski.

Poinformował, że finansowanie jest możliwe do uzyskania w dwóch scenariuszach. Pierwszy scenariusz zakłada, że finansowanie miałoby być przez spółkę celową i na jej bilansie, co oznacza, że wtedy konieczne mogłyby być gwarancje skarbu państwa. Druga rozważana opcja to pożyczki od spółek, które byłyby właścicielami spółki celowej. Kredyty byłyby wtedy na bilansach firm, które finansowałyby projekt.

- Z partnerami strategicznymi będziemy rozmawiać prawdopodobnie w przyszłym roku. Obecnie są prowadzone rozmowy wstępne - poinformował PAP wiceprezes.

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6.000 MW, w których PGE będzie posiadać co najmniej 51 proc., optymalnie 75 proc. udziału.

Zainteresowanie udziałem w projekcie jądrowym podtrzymują inne krajowe firmy energetyczne, Tauron i Enea.

- Jednym ze scenariuszy, które rozważamy jest możliwość uczestnictwa w projekcie wspólnie z PGE. Trzeba zrobić analizę opłacalności projektu, pozostaje też kwestia finansowania - powiedziała PAP wiceprezes Tauronu Joanna Schmid.

- Projekt energetyki jądrowej, podobnie jak poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, to duży projekt, który może przerastać jedną z firm. W kilka firm łatwiej go zrealizować. Za wcześnie jednak mówić, jaki udział w projekcie byłby dla nas interesujący - powiedział PAP prezes Enei Maciej Owczarek.

PGE podała w lutym w zaktualizowanej strategii na lata 2012-35, że pierwszy blok elektrowni jądrowej ma być uruchomiony w 2023 roku a w całości pierwsza siłownia, o mocy ok. 3000 MW, zostanie uruchomiona w 2025 r. Druga o tej samej mocy ma powstać do 2029 roku.

W listopadzie 2011 roku PGE ogłosiła trzy potencjalne lokalizacje dla elektrowni jądrowej: Choczewo, Gąski, Żarnowiec. Do końca 2012 roku powinien nastąpić wybór i podpisanie umowy z inżynierem kontraktu. Opóźnia się natomiast ogłoszenie przetargu na dostawcę technologii.

PGE Energia Jądrowa szacowała, że koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej, o mocy 3000 MW, wynieść może 35-50 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
energia atomowapgeelektrownia atomowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)