Trwa ładowanie...
d39j7zy

PGNiG chce 159,5 mln zł odszkodowania od PBG za budowę Odazotowni Grodzisk

12.02. Warszawa (PAP) - PBG otrzymała od PGNiG wezwanie do zawarcia ugody, w wyniku której PBG miałaby wypłacić 159,5 mln zł tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy o...

d39j7zy
d39j7zy

12.02. Warszawa (PAP) - PBG otrzymała od PGNiG wezwanie do zawarcia ugody, w wyniku której PBG miałaby wypłacić 159,5 mln zł tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy o generalną realizację inwestycji "Budowa Odazotowni Grodzisk" - podała PBG w komunikacie.

"W datowanym na dzień 4 listopada 2013 roku wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, PGNiG wniosło o zawezwanie przeciwników wniosku, do próby ugodowej przez sądem, celem zawarcia ugody, w wyniku której przeciwnicy wniosku zobowiążą się do zapłaty na rzecz PGNiG kwoty 159.453.607,29 złotych tytułem odszkodowania za szkodę wynikającą z nienależytego wykonania umowy z dnia 27 września 2006 roku o generalną realizację inwestycji +Budowa Odazotowni Grodzisk+ w terminie 14 dniu od dnia zawarcia ugody przez strony" - napisano w komunikacie.

PBG poinformowała, że PGNiG zgłosił wierzytelność z tytułu wadliwego wykonania inwestycji Odazotowni Grodzisk, na wartość szkody w wysokości 106.187.018,01 zł. Z komunikatu wynika, że PGNiG do wysokości szkody doliczyło również utracone korzyści oraz stratę wynikającą z konieczności importu gazu wysokometanowego.

"PBG na zgłoszenie przedstawiło stanowisko, że PGNiG nie przysługuje wobec spółki wierzytelność o naprawienie szkody, albowiem późniejsza realizacja inwestycji, jak i niedochowanie parametrów technicznych wynikają z okoliczności, których zaistnienie nie obciąża w żaden sposób wykonawcy inwestycji Odazotowni Grodzisk. Nie uznano wierzytelności głównej w kwocie 106.187.018,01 zł, ani odsetek z niej wynikających, ponieważ nie stanowi ona zobowiązań w księgach PBG, a nadto PGNiG nie przedłożyło wystarczających dowodów na istnienie wierzytelności. PGNiG nie wniosło sprzeciwu" - napisano.

"Zarząd spółki podtrzymuje wyrażone zdanie, że realizacja kontraktu przebiegała w oparciu o parametry przekazane przez PGNiG w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i wszelkie roszczenia PGNiG z tego tytułu są nieuzasadnione co do zasady i co do kwoty" - dodano. (PAP)

mj/ asa/

d39j7zy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39j7zy