Trwa ładowanie...
d2qsldc

PGNiG ciągle bez dodatkowych dostaw gazu, a magazyny praktycznie puste

27.5.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
ciągle nie odbiera dodatkowych dostaw gazu od Gazpromu, a ten
jeszcze nie podpisał wynegocjowanego wcześniej...

d2qsldc
d2qsldc

27.5.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ciągle nie odbiera dodatkowych dostaw gazu od Gazpromu, a ten jeszcze nie podpisał wynegocjowanego wcześniej kontraktu, tymczasem polskie magazyny gazu są praktycznie puste - poinformował w środę PAP Michał Szubski, prezes PGNiG.

"Po naszej stronie, jeśli chodzi o kontrakt uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody korporacyjne łącznie ze zgodą Ministerstwa Skarbu Państwa na zawarcie kontraktu. Dokument leży na stole, nie wiem dlaczego nasz partner nie bierze długopisu do ręki" - powiedział PAP Szubski.

"Zadaliśmy to pytanie naszym partnerom z Gazpromu. Pismo poszło w ubiegłym tygodniu w piątek. Czekamy te kilka dni na odpowiedź, dlaczego dokument, który został wynegocjowany, do którego żadna ze stron nie miała zastrzeżeń, nie jest podpisany" - dodał.

Szef PGNiG poinformował, że krajowe magazyny gazu są praktycznie puste, gdyż pozostała w nich jedynie obowiązkowa rezerwa.

d2qsldc

"Magazyny są na poziomie takim jak na koniec roku, można powiedzieć, że są puste. Pozostała tam obowiązkowa rezerwa 360 mln metrów sześciennych" - powiedział Szubski.

PGNiG poinformowało pod koniec kwietnia, że zamierza podpisać z Gazpromem umowę na dostawy gazu na początku maja.

Gazowa spółka poinformowała wtedy, że strony dopracowują ostateczne warunki i treść kontraktu.

Dostawy z nowej umowy z Gazpromem miały zastąpić te brakujące, których nie zrealizowała spółka RosUkrEnergo.

d2qsldc

Ukraińsko-rosyjsko-szwajcarska spółka RosUkrEnergo dostarczała do Polski 2,3 mld m sześc. gazu rocznie na podstawie kontraktu zawartego w 2006 roku. Teoretycznie obowiązuje on do końca tego roku, jednak od stycznia spółka nie realizuje dostaw do Polski.

Sytuacja PGNiG jest o tyle trudna, że zwykle od kwietnia do października trwa zatłaczanie magazynów gazu, z których zimą spółka dostarcza na rynek zwiększone ilości, aby pokryć zapotrzebowanie związane z sezonem zimowym.

Jeśli więc już niedługo nie rozpocznie się zatłaczanie magazynów, to zimą mogą wystąpić niedobory surowca na polskim rynku.(PAP)

bg/ pif/ jtt/

d2qsldc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsldc