Trwa ładowanie...
d2yrwc7
10-03-2017 11:35

PGNiG liczy na utrzymanie dobrych wyników w 2017 r.

Warszawa, 10.03.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) liczy na utrzymanie dobrych wyników w 2017 r. Pozytywny wpływ na wyniki będą mieć zmiany w zakresie obowiązku taryfowego, a negatywny - tendencje cenowe ropy naftowej i gazu ziemnego, poinformował ISBnews.tv prezes Piotr Woźniak.

d2yrwc7
d2yrwc7

"Mamy nadzieję podtrzymać wyniki sprzedaży, chociaż to będzie dużo trudniejsze niż w zeszłym roku. Jeżeli będziemy mieli sprzyjające warunki pogodowe - czyli zima ostra i długa - to mamy poważne szanse na utrzymanie wyniku sprzedaży. Jeśli nie, to sprzedaż będzie nieco mniejsza, ale porównywalna z tym rokiem, bo takie mechanizmy sprzedaży już wypraktykowaliśmy" - powiedział Woźniak w rozmowie z ISBnews.tv.

Wśród ważnych zmian, które wejdą w życie w 2017 r. i wpłyną na sprzedaż grupy wymienił zniesienie taryf dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe i możliwość ustalenia wieloletniej taryfy dystrybucyjnej.

"Od października tego roku będziemy segmentować rynek już po swojemu i oferować z dużą pewnością dużo agresywniej nasz gaz potencjalnym i obecnym odbiorcom" - powiedział prezes, odnosząc się do zniesienia obowiązku taryfowego przy sprzedaży gazu dużym odbiorcom.

W przypadku taryfy dystrybucyjnej PGNiG dotychczas był zobowiązany zatwierdzać ją cyklicznie, co - zdaniem prezesa - paraliżowało plany inwestycyjne.

d2yrwc7

"Tutaj weszliśmy w dialog z URE. Po roku mamy ambitny termin uzgodnienia z URE taryfy wieloletniej. Moim zdaniem, to będzie taryfa trzyletnia, taki jest model w całej Europie" - powiedział Woźniak.

Jego zdaniem, obie te zmiany w dużym stopniu pozytywnie wpłyną na wyniki sprzedaży. Negatywny wpływ natomiast mogą mieć tendencje na rynku ropy i gazu.

"Chcemy utrzymać wyniki, które mieliśmy w tym roku, one są bardzo dobre. [...] Gwarancji, że utrzymamy te wyniki nie ma, przede wszystkim ze względu na rozejście się cen na rynku ropy naftowej i rynku gazu. Kiedyś te rynki podążały praktycznie wspólnie, z lekkim opóźnieniem. W tej chwili mamy do czynienia z dwoma różnymi rynkami" - powiedział prezes.

Wyjaśnił, że PGNiG ma dwa duże kontrakty importowe indeksowane w większości według ceny ropy, więc będzie importować za nieco wyższą cenę niż do tej pory, natomiast sprzedawać gaz będzie po cenie lekko niższej. Stąd rozwarcie dwóch krzywych cenowych będzie kluczowe dla wyniku.

d2yrwc7

W 2016 r. PGNiG odnotowało 2 351 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2 134 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 33 196 mln zł w porównaniu z 36 464 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż gazu ziemnego w 2016 r. wyniosła 24,36 mld m3 wobec 23 mld m3 rok wcześniej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7