PGNiG liczy na zwiększenie zakontraktowania gazu dla terminalu LNG do 3 mld m sześc.

23.03. Świnoujście (PAP) - PGNiG liczy na zwiększenie zakontraktowania gazu LNG do 3 mld metrów sześciennych przez terminal LNG w Świnoujściu - poinformował w środę dziennikarzy...

23.03. Świnoujście (PAP) - PGNiG liczy na zwiększenie zakontraktowania gazu LNG do 3 mld metrów sześciennych przez terminal LNG w Świnoujściu - poinformował w środę dziennikarzy prezes spółki Michał Szubski.

"Myślimy, żeby na rok czy dwa przed zakończeniem budowy gazoportu zacząć rozmawiać z dostawcami z Bliskiego Wschodu o kontraktach, nie długoterminowych, ale średnio- i krótkoterminowych. Powinniśmy mieć zakontraktowane 3 mld metrów sześciennych gazu przy założeniu, że terminal LNG będzie mógł odbierać i przetwarzać do 5 mld metrów sześciennych" - powiedział Szubski.

Dodał, że ze względów bezpieczeństwa dostawy nie mogą być zakontraktowane na maksymalnym poziomie, gdyż terminal powinien mieć ok. 1-1,5 mld metrów sześciennych wolnej przepustowości.

Obecne zakontraktowanie na dostawy gazu LNG sięga 1,5 mld metrów sześciennych.

W połowie lipca 2010 roku spółka Polskie LNG, należąca do Gaz-Systemu, podpisała umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r.

Pierwotne szacunki zakładały wydatki na budowę terminala na poziomie ok. 3,0 mld zł, a obecnie, po zmianach (zrezygnowano z budowy w pierwszym etapie systemu ogrzewania gazu poprzez pobór ciepła z wody morskiej, możliwa jest też rezygnacja z budowy azotowni), spadłyby one do 2,5 mld zł.

Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli ok. jednej trzeciej zużycia gazu w Polsce, z możliwością zwiększenia tej zdolności do ok. 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.

Pierwszy statek ze skroplonym gazem z Kataru ma przypłynąć do Świnoujścia w drugiej połowie 2014 roku. Przez 20 lat PGNiG ma kupować od firmy Qatargas 1,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Za budowę terminalu gazu skroplonego odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Portów Morskich Szczecin - Świnoujście, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System. Przyłączanie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r. Rozruch mechaniczny i technologiczny terminalu powinien nastąpić rok później. 30 czerwca 2014 r. gazoport ma zostać przekazany do eksploatacji.(PAP)

gsu/ bas/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)