Trwa ładowanie...
dnwz0ia
08-03-2017 15:55

PGNiG nie straciło na przekierowaniu gazowców z Kataru

PGNiG nie stracił przekierowaniu gazowców z Qatargaz na inne rynki w czasie gdy terminal LNG w Świnoujściu był jeszcze niegotowy - poinformowali w środę przedstawiciele PGNiG

dnwz0ia
dnwz0ia

Łączne koszty przekierowania statków (ze skroplonym gazem - PAP), są równe zeru - zapewnił wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.

Na mocy długoterminowego, dwudziestoletniego kontraktu polskiej spółki a katarskim Qatargazem z 2009 r., od połowy 2014 r. PGNiG miało odbierać w świnoujskim terminalu LNG 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Jednak ze względu na opóźnienie w budowie terminala, pierwszy gazowiec z paliwem z kontraktu wpłynął do Świnoujścia dopiero w połowie czerwca 2016 r. Przez ten czas, na mocy zawartego z PGNiG w 2015 r. porozumienia katarska firma odsprzedawała zarezerwowany dla nas gaz na rynku. W porozumieniu zapisano też, że PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG z umowy długoterminowej ceną rynkową uzyskaną przez Katarczyków.

Jak podkreślił w środę Maciej Woźniak polska spółka jest bardzo zadowolona ze współpracy z Katarczykami.

"Byliśmy potraktowani bardzo dobrze, priorytetowo, łączne koszty przekierowania statków są równe zeru, nie ponieśliśmy na tym strat. Chwalimy sobie współpracę z firma QuatarGaz, to była wyjątkowo dobra współpraca" - zapewnił.

Jak dodał przekierowanie dotyczyło 16 statków o ładunku wartym od 30 do 40 mln dol. każdy.

dnwz0ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnwz0ia