Trwa ładowanie...
d3c9qtk
24-11-2015 12:00

PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie - poinformowała we wtorek spółka. Wydobycie ruszy pod koniec grudnia br.

d3c9qtk

"Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar" - napisano w komunikacie.

W 2015 r. PGNiG odkryło tam złoża niekonwencjonalnego gazu typu tight (zaciśniętego) gas o zasobach 4,5 mld m sześc. Spółka planuje rozpocząć wydobycie pod koniec grudnia br. W ramach prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji na powierzchni, która po wykonaniu dodatkowych otworów, umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m sześc. na min. Jak podaje PGNiG wartość inwestycji wyniosła 13 mln dol.

"Liczymy, że dzięki nowoodkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln dol. netto" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia Zbigniew Skrzypkiewicz.

Gazowa spółka planuje nowe prace poszukiwawcze; liczy na odkrycie co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. "Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim" - napisano.

d3c9qtk

PGNiG działa w Pakistanie od roku 2005. Na koncesji Kirthar ma 70 proc. udziałów, pozostałe 30 proc. należy do spółki PPL. Dotychczas na koncesji Kirthar zostały wykonane trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża; Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015.

Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a gaz wyprodukowany w jej trakcie był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.

d3c9qtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c9qtk