PGNiG planuje podjąć kroki prawne po decyzji KE ws. gazociągu Opal
Warszawa, 09.11.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) gotowe jest podjąć kroki prawne po opublikowaniu decyzji w sprawie gazociągu Opal, poinformował prezes Piotr Woźniak.
09.11.2016 | aktual.: 09.11.2016 13:53
"W każdym przypadku, jeśli dokument zostanie ostatecznie opublikowany, przygotowujemy się do reagowania na to, gdyż decyzja jest dla nas bardzo niekorzystna" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.
PGNiG swoje stanowisko opiera na wydanym komunikacie i informacjach medialnych, nie ma jak dotąd dostępu do samej decyzji. Z informacji, jakie ma spółka, wynika, że obecnie Komisja Europejska dokonuje korekt w decyzji w kierunku nieujawniania szczegółów handlowych.
"Będziemy próbowali podejmować kroki prawne zarówno wobec KE, jak i Bundesnetzagentur - niemieckiego regulatora" - dodał prezes.
PGNiG pracuje już z polską kancelarią Kochański, Zięba i partnerzy, szuka też kancelarii niemieckiej i firmy promocyjnej znającej te realia.
Woźniak dodał, że spółka nie ma pewności, czy terminy biegną od momentu podjęcia czy jej opublikowania.
Według dostępnych informacji, decyzja KE oznacza, że Gazprom będzie mógł tłoczyć przez Opal nie 17 mld m3 a 35 mld m3 gazu rocznie do granic Polski.
Jednocześnie PGNiG otrzymał do zaopiniowania prośbę czeskiego operatora Net4gas o zaopiniowanie wyłączenia rewersu na polsko-czeskim połączeniu Stork2 w kierunku do Polski.
"Z planów Gazpromu wynika, że będziemy odcinani od dostępu ze wschodu, żeby mieć zwiększony dostęp z zachodu" - powiedział Woźniak.
Dodał też, że PGNiG chce skłaniać tych, którzy są zainteresowani odwróceniem decyzji KE do koordynacji stanowisk. Planuje m.in. rozmowy na Ukrainie.
Pod koniec października PGNiG podało, że w ocenie spółki decyzje Komisji Europejskiej i niemieckiego urzędu regulacji energetyki (Bundesnetzagentur) ws. udostępnienia Gazpromowi przepustowości gazociągu Opal oraz decyzja KE ws. nadużywania pozycji monopolisty przez Gazprom, będą naruszać przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Dyrektywę 2009/73/WE ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)